71 günlük esarette radyo sesi

71 günlük esarette radyo sesi
71 günlük esarette radyo sesi

Atatürk Havalimanı nda uçaktan iner inmez çocuklarına sarılan pilotlar, Bayram bizim için yeni başlıyor diyerek, sevinçlerini dile getirmişlerdi.

Kaçırılan Türk pilotlar kaçırıldıkları uçuşta tanıştı, 71 gün kader ortaklığı yaptı. Zorlu bekleyişe radyoda Türkçe şarkı dinleyerek dayandılar.

Beyrut’ta kaçırıldıktan sonra önceki gün özgürlüklerine kavuşan Türk pilotlar, hayata Türk radyosuyla bağlandı. THY kaptan pilotu Murat Akpınar ile yardımcı pilot Murat Ağca, 71 gün süren esaretin ardından önceki gece serbest bırakıldı. Katar Hava Yolları’na ait özel bir uçakla saat 23.15’te İstanbul’a gelan pilotları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve aileleri karşıladı.
Yardımcı pilot Murat Ağca, bayramın kendileri için şimdi başladığını belirterek, “Kurban Bayramı’nın özelliğini biliyorsunuz, peygamber oğlunu kurban edecekti. Allah ona kurban etmesi için koçu gönderdi. Kurban Bayramı’nın anne-baba ile oğul arasında çok hassas bir bağı var, ben de Kurban Bayramı’nı ailemden uzak geçirdim, inşallah artık bizim için bayram başlayacak” dedi.
Ağca, “Başbakanımız sağolsun buraya kadar geldiler, sevincimizi paylaştı. Kızıma havalimanında oyuncak araba ve bebek hediye etti. Kendisi biz kaçırıldıktan sonra orda bize çok destek oldu. Çünkü bizi kaçıranlar sürekli ‘Başbakan sizinle ilgileniyor, evinizi ziyarete gitti’ falan dediler. Başbakanımıza çok teşekkür ediyorum, bizi hayata tekrar geri döndürdü” diye konuştu.


Kaptan Akpınar (solda) ile yardımcısı Ağca, Katar’a ait özel
uçakla Türkiye’ye döndü. Pilotları Atatürk Havalimanı’nda
Başbakan Erdoğan karşıladı.

Bir anda cehenneme düştük

THY’de 6 ay önce çalışmaya başladığını belirten yardımcı pilot Murat Ağca, kaptan pilot Akpınar’la ilk kez kaçırılmadan önceki uçuşta tanıştığını söyledi. Ağca, “Bir anda bir cehennemin ortasında bulduk kendimizi. Birbirimize destek olmaya çalıştık. Bize bir şeyler anlatıp duruyorlardı. Birbirimizin gözlerine bakınca ne dememiz gerektiğini, nasıl davranmamız gerektiğini anladım. En zoru insanın vatan toprakları dışında ölme korkusu” dedi. Ağca’nın anlatımına göre kaptan Akpınar kaçırıldıkları süre içinde şiir yazdı. Akpınar da “Yardımcımla birlikte çatıya çıkıp birlikte yazıyorduk” dedi.
Kaptan pilot Akpınar: “Türk radyosunda çalınan müzikler bizi hayata bağladı. O kadar güzel şarkılar, türküler vardı ki! Bizim sesimiz kötü. O nedenle bizim işimizi gördü. Allah uzaklarda olanlara sabır versin. Gerçekten çok zor.”
Yardımcı pilot Ağca: “Hiç insanın aklına gelir mi? Kısa dalgadan yayın yapan Türkiye’nin Sesi Radyosu bize çok şey verdi. Bir radyonun bu kadar etkili ve önemli olacağını hiç düşünmezdik. Çalışanları sarılıp öpsem yeridir.”

‘Silahı kafama dayadı’

Kaptan pilot Murat Akpınar, Türkiye’ye dönüş yolunda zorlu 71 günü anlattı:
“Biz havalimanından otele transfer esnasında ilk 3-5 dakika içinde kaçırıldık. Bindiğimiz servis aracının önüne aniden araçlar çıktı. 3 araçtan 10’a yakın silahlı insan indi. Arka tarafa baktığımda oranın da üç araç tarafından kesildiğini gördüm. Biri şoföre doğru silah doğrulttu. Bir tanesi kapıya tekme atmaya başladı. İngilizce olarak ‘Ateş etmeyin’ diye bağırdım.”
İriyarı birinin içeri girdiğini ve “Benimle gel” dediğini belirten Akpınar, şöyle devam etti: “Ben de şapkam elimde dışarı çıktım. Arka taraftan da ikinci pilot arkadaşımın çıkarıldığını gördüm. Kabin ekibine bir şey yapmalarından korkuyordum. ‘İkinci pilot bizimle beraber’ dediler. Silahları sağlı sollu kafama dayadılar. Bu sırada şehadet getirdim. ‘Korkma seni öldürmeyeceğiz’ dediler.”
“Biz bir kez değil 8 kez kaçırıldık. Çünkü yerlerimizi sürekli değiştiriyorlardı.”
“Üç-dört günde bir yerlerimizi değiştiriyorlardı. Her transfer gece saat iki ile dört arasında oluyordu ve çok endişe duyuyorduk. Çünkü arabayla çok fazla seyahat ediyorduk. Her an her şey olabilirdi. Onlara neden kaçırıldığımızı sorduğumuzda, ‘Ailelerimiz kaçırıldı’ cevabını veriyorlardı. İlk günler biraz sıkıntılı oldu. Lavaboya bile silah kontrolünde gidebiliyorduk. Ancak herhangi bir şiddete maruz kalmadık. Özgürlüğümüze kavuştuğumuz için çok mutluyuz. Duygularımı tarif etmek çok zor. Yapabileceğimizin en iyisini yaptığımızı düşünüyorum. Devletimiz arkamızda. Bu acıyı Allah düşmanımıza bile yaşatmasın.”


Yardımcı pilot Ağca, Halkalı’daki evinde ailesiyle hasret giderdi.

İmam Rıza’nın Ziyaretçileri

Türkiye’den Lübnan’a sefer yapan THY pilotları Akpınar ve Ağca 9 Ağustos günü Beyrut’ta, dinlenmek için otellerine giderken silahlı kişiler tarafından kaçırıldı. Eylemin sorumluluğunu ‘İmam Rıza’nın Ziyaretçileri’ adlı grup üstlendi. Grup adına yapılan açıklamada Türk pilotların, Suriye’de rehin tutulan 9 Lübnanlı karşılığında serbest bırakılacağı belirtildi. Geçen mayıs İran’dan ülkelerine dönerken Suriye’nin Azez kenti yakınlarında kaçırılan ve o günden bu yana rehin tutulan 9 Lübnan vatandaşı da önceki gün serbest bırakıldı.