717 sanıklı 'karışık' dava

'Hayata Dönüş' Operasyonu'nda Çanakkale E Tipi Kapalı Cezaevi'nde bir jandarma eri ile üç tutuklunun ölümüyle ilgili güvenlik görevlileri hakkında açılan dava, hükümlüler hakkında açılan isyan davasıyla birleştirildi.

ÇANAKKALE - 'Hayata Dönüş' Operasyonu'nda Çanakkale E Tipi Kapalı Cezaevi'nde bir jandarma eri ile üç tutuklunun ölümüyle ilgili güvenlik görevlileri hakkında açılan dava, hükümlüler hakkında açılan isyan davasıyla birleştirildi.
'Emri aşma suretiyle faili belli olmayacak şekilde birden fazla
adam öldürmek' suçundan 563 güvenlik görevlisi hakkında açılan dava ile daha önce 'cezaevi idaresine isyan ve adam öldürmek' suçundan 154 hükümlü hakkında açılan dava, bir arada görülecek.
Çanakkale 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 563 güvenlik görevlisi hakkında açılan davanın ikinci duruşması dün yapıldı. Haklarında en az 20 yıl hapis cezası istenen jandarma ve polisler duruşmaya katılmadı. Sadece operasyonda jandarma er Mustafa Mutlu'nun öldürülmesinden sorumlu tutulan ve halen başka bir suçtan Edirne Cezaevi'nde bulunan 31 yaşındaki Muharrem Güzel mahkemede hazır bulundu.
Jandarma 'yetkili' mi?
Müşteki vekili olarak davaya katılan İzmir Barosu'ndan Gül Kireçkaya, duruşmada, iddianamedeki bir noktaya dikkat çekti. İddianemede jandarma ve güvenlik görevlileri için 'görevin ifası sırasında' denildiğini belirleyen Kireçkaya, "Ancak jandarma cezaevinde silah kullanmaya yetkili miydi, değil miydi? Jandarmanın silah kullanma yetkisi yok. Bu durumda jandarmanın yaptığı, görevin ifası olarak mı, yoksa yasadışı bir davranış olarak mı değerlendirilmeli?" dedi. Avukat Kireçkaya, ifadeleri alınan sanıkların savunmalarının duruşmada alınmasını istedi. Mahkeme, sanıkların mahkemeye getirtilerek savunmalarının alınması istemini reddederken, operasyonda çekilen video kasedinden bir kopya temin edilmesi için Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılmasına karar verdi. Ayrıca, operasyonda personelin ne tür silah kullandığının tespitine, yine operasyon sırasındaki telsiz ve telefon muhaberesinin kaydedilmişse deşifre edilerek istenmesini de kararlaştırdı. 21 cezaevinde eşzamanlı olarak 19 Aralık 2000'de başlatılan 'Hayata Dönüş Operasyonu'nda, Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde üç hükümlü ve bir jandarma eri öldü.