72 genç kız hayata hazır, ya diğerleri?

Avrupa desteği
Türkiye İş Kurumu, yurtlardan 18'inde ayrılmak zorunda olan çocuklara yönelik 'hayata hazırlık' programını başlattı. Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'ndaki çalışmayı Avrupa Eğitim Vakfı ve Milli Eğitim ve bazı sivil örgütler de destekliyor.
Pilot uygulama
Pilot uygulamanın ilk iki grubunu bitiren 48 genç kızdan sadece beşi kamuda iş buldu; 24 kişilik grubun eğitimi de devam ediyor. Amaç, güçlendirme eğitimi, bilgisayar kursu ve sosyokültürel etkinliklerle, gençlere 'hayata karşı' güven ve bilgi aşılamak.
Özel sektör
Proje mimarı Ayşen Karakulak: "SHÇEK'in kamu istihdamında binde 1 kontenjanı var ama 5 bin 500 genç iş sırası bekliyor." Gençlerin umutlu olmadığı özel sektörü de sürece katmak, çalışmanın bir diğer hedefi; çünkü, geride daha 20 bin çocuk var.

ANKARA - Türkiye İş Kurumu (İş-Kur), Avrupa Eğitim Vakfı'nın da desteğiyle Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nda (SHÇEK) yetişen genç kızları hayata hazırlamaya yönelik bir eğitim programı başlattı. Proje kapsamında yurtlardan ayrılmak zorunda kalan genç kızlara, iş eğitimi veriliyor. Başkentteki pilot uygulama çerçevesinde şu ana kadar programa katılan 48 kızdan beşi kamu kuruluşlarında iş buldu.
Türkiye'deki kadınların ancak yüzde 25'i iş hayatında kendine yer bulabiliyor. Ancak SHÇEK'ten yetişen gençlerde bu oran daha da düşük. İş hayatına atılmak için sıra bekleyen SHÇEK'li genç kızlara İş-Kur'dan yardım eli uzandı. Projede Milli Eğitim Bakanlığı ve SHÇEK'in yanı sıra sivil toplum örgütleri de birlikte çalıştı.
Haziran ayında başlayan proje, güçlendirme eğitimi yanı sıra bilgisayar kursu ve sosyal-kültürel etkinliklerden oluşuyor. 'Güçlendirme eğitimi'nin önemine dikkat çeken projenin mimarı Ayşen Karakulak, program çerçevesinde gençlerin özgüvenini artırarak hayatta karşılaşabilecekleri zorluklarla nasıl mücadele edilebileceğinin gösterildiğini anlattı. Gençlere İş Yasası'ndan Medeni Kanuna, Ceza Kanunu'ndan kadın haklarına kadar birçok konunun anlatıldığı programda, kadına karşı şiddet, hukuki haklar gibi konular da konuklar eşliğinde tartışılıyor.
Özel sektörden çekiniyorlar
SHÇEK yurtlarında 7 bin 488'i kız, 12 bin 604'ü erkek olmak üzere toplam 20 bin 52 çocuk barınıyor. SHÇEK'in kamu istihdamında binde 1 oranında kontenjan hakkı olduğunu, fakat kurumdan 18 yaşını doldurarak ayrılan 5 bin 500 gencin iş sırası beklediğini anlatan Karakulak, sivil toplum kuruluşlarıyla koordineli çalıştıklarını, eğitimi biten gençlerin işe girmesini sağlayacaklarını ifade etti. Kızların çoğu SHÇEK'ten yetişmenin özel sektörde iş müracaatı yaparken 'olumsuz puan' olarak kendilerine geri döneceğini düşünüyor. Şimdiye kadar hep devlet tarafından korunup kollandıklarını, her türlü ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılandığını anlatan kızlar, bu nedenle özel sektöre karşı güven sorunu yaşıyor. Yetkililer, bu korkuyu ortadan kaldırmak için, kızlarla birlikte özel şirketlere ziyaretler de yapıyor.
SHÇEK'in gençleri hayata hazırlayamadığını söyleyen proje sorumlusu Ayşen Karakulak şunları anlattı: "Yurtlar sadece barınak olarak kullanılıyor. Yiyecek, içecek, cep harçlığı veriliyor ama gençlerin hayattan haberi yok. Elektrik, su parası nedir bilmiyorlar. Biz gençleri hayata hazırlamaya çalışıyoruz. Meslek eğitimlerinin yanında kızları hayata atıldıklarında gerek yasalar karşısında gerek kadın olmanın doğuracağı sorunlar karşısında gerekse de diğer karşılaşacakları sosyal ve psikolojik engeller karşısında güçlendirmek istiyoruz."
Toplam 72 kız, 3 hafta süren eğitim programı sonunda Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı 80 saatlik bilgisayar ve güçlendirme eğitim sertifikası alacak. Şimdiye kadar 24 kişilik iki grup program dahilinde eğitim gördü. Şimdiye kadar kızlardan beşi çeşitli kamu kuruluşlarında iş sahibi oldu bile. Pilot uygulamanın ardından projenin yaygınlaştırılması düşünülüyor.
Kursiyerlerden 22 yaşındaki Songül Arslan "Aldığım bilgisayar eğitimi iş başvurularında işime yarayacak. Güçlendirme programlarıyla da doğru iletişim kurmayı öğrendim. Şimdiye kadar haklarımın ne olduğunu bilmiyordum. Daha sağlam adımlar atacağım" diyerek duyduğu memnuniyeti anlattı.
Kursiyerler memnun
Kursa davetiye ile katıldığını belirten 23 yaşındaki Esin Özayman da "Hiçbir ücret ödemedim, yol param bile karşılandı. Aldığım güçlendirme ve bilgisayar eğitiminden çok memnunum. Bu eğitimle eksiklerimi anladım" diye konuştu.
Nurcan Tekin ile Seçil Demirtaş da şanslı olduklarını düşünüyor: Aldığımız güçlendirme eğitimi sayesinde "Haklısın" demeyi öğrendik. Artık başımıza bir iş gelirse nerelere başvuracağımızı biliyoruz. Kendimize güveniyoruz. Şiddete maruz kalırsak ne yapacağımızı öğrendik.


    http://www.radikal.com.tr/7554277554270

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.