73'ünde ve parasız: Türk Dil Kurumu

Türk Dil Kurumu (TDK) 73. kuruluş yıldönümünü 'dil kısırlığı' ve 'parasızlık' tartışmaları arasında kutladı. TDK Başkanı Prof. Şükrü Haluk Akalın, Türkçenin kullanımını, "Ne yazık ki birkaç yüz kelimeyle ömrünü geçiren insanlarımız var" diyerek özetledi.

ANKARA - Türk Dil Kurumu (TDK) 73. kuruluş yıldönümünü 'dil kısırlığı' ve 'parasızlık' tartışmaları arasında kutladı. TDK Başkanı Prof. Şükrü Haluk Akalın, Türkçenin kullanımını, "Ne yazık ki birkaç yüz kelimeyle ömrünü geçiren insanlarımız var" diyerek özetledi.
TDK'nın 73. kuruluş yıldönümü töreninde konuşan Akalın, yabancı kaynaklı sözcüklerin günlük hayatta çok fazla kullanıldığını ifade
ederken, Türkçeye gerekli önemin verilmediğinin altını çizdi. Türkçenin Temel Söz Varlığı Veri Tabanı'nın oluşturulacağını belirten Akalın, çalışmanın ilk aşaması olan, bilgisayar ve ağ ortamında hizmete sunulan Türkçe Sözlük kullanıcı sayısının üç yılda 15 milyona ulaştığını belirtti. Akalın, Türkçenin yanlış ve bozuk kullanılması karşısında birtakım yasal düzenlemelere gidilmesinin gereklilik haline geldiğini ifade ederek, "Yasakçı ve cezalandırıcı bir yasadan çok, dilin kullanımıyla ilgili kuralsızlıkları giderecek yasal düzenlemeler yapılmalı" diye konuştu.
Akalın, son bir yılda 18 kitap ile 14 süreli yayına imza attıklarını belirtirken, yayına hazır 64 kitabın ödeneksizlikten basılamadığını söyledi.
CHP kaynakları bloke ettirmişti
Türk Dil Kurumu Başkanı, TDK'nın 2000 yılına kadar devletten hiçbir yardım almadan, öz kaynakları kullanarak ayakta durduğunu ifade ederken, CHP denetiminde olan kaynakların bloke edilmesinden dolayı devletten bu yıl ödenek almak zorunda kaldıklarını da vurguladı.
CHP, kurumla ilgili yolsuzluk iddiaları nedeniyle 2000 yılından bu yana ödenek aktarımını durdurmuş, TDK da bu nedenle CHP'yi mahkemeye vermişti. Dava devam ediyor.


    http://www.radikal.com.tr/7518277518270

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.