74 IŞİD'li tutuklandı

74 IŞİD'li tutuklandı
74 IŞİD'li tutuklandı
Örgüt üyesi olan, IŞİD'e eleman temin eden ve eylem hazırlığında bulunanlara yönelik 41 günde, 20 ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 463 kişiden 74'ü tutuklandı. Güvenlik güçlerinin yaptığı 38 operasyonda, tutuklananlar arasında örgütün Çeçenistan sorumlusu olduğu iddia edilen Muhammet Al Hac S. ile hücre sorumlusu olduğu öne sürülen Abdül Selam K. da bulunuyor. Türkiye-Suriye sınırında yakalanan 204 kişiden 49'u da tutuklandı.

RADİKAL - AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Türkiye genelinde IŞİD'e yönelik yürütülen operasyonlar sürüyor. Güvenlik güçleri, 1 Ekim-10 Kasım'ı kapsayan 41 günde, İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Eskişehir, Adana, Konya, Şanlıurfa, Antalya, Kırşehir, Kocaeli, Bursa, Kilis, Hatay, Osmaniye, Mersin, Sakarya, Düzce, Bolu ve Diyarbakır'da DAEŞ'e yönelik 38 operasyon gerçekleştirdi.

Operasyonlarda, örgüt üyesi olmak, örgüte eleman temin etmek, eylem hazırlığında bulunmak gibi suçlamalarla 463 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 74'ü, çıkarıldıkları mahkemeler tarafından tutuklandı. Tutuklananlar arasında, örgütün Çeçenistan sorumlusu olduğu iddia edilen Muhammet Al Hac S. ile hücre sorumlusu olduğu öne sürülen Abdül Selam K. da bulunuyor.

Bu süreçte, IŞİD ile mücadele kapsamında Türkiye-Suriye sınırında da çalışmalar yürütüldü. Güvenlik güçleri, Suriye'ye geçmeye çalıştıkları belirlenen 189 kişiden 96'sını Kilis, 92'sini Gaziantep ve birini Hatay'da yakaladı. Aynı bölgede Suriye'den Türkiye'ye geçmeye çalışan 15 kişi de yakalandı. Sınırda yakalanan 204 kişiden 49'u tutuklandı.

IŞİD ile mücadelede 41 günde, Ankara'daki terör saldırısının ardından yaşanan gelişmeler, Diyarbakır'daki "hücre" evlerine yönelik operasyon ve İstanbul'da bununla ilgili çalışmalar, Gaziantep'te polise el bombalı saldırı girişimi ve sonrasındaki olaylar öne çıktı.