75 bin evsiz ABD'li sığınaklara gidiyor

Houston'daki Astrodome Stadyumu'na getirilen 55 yaşındaki Linda Jeffers şaşkın: "Birkaç gün öncesine kadar ben bir New Orleans'lıydım. Şimdi bir mülteciyim.

HOUSTON/NEW ORLEANS - Houston'daki Astrodome Stadyumu'na getirilen 55 yaşındaki Linda Jeffers şaşkın: "Birkaç gün öncesine kadar ben bir New Orleans'lıydım. Şimdi bir mülteciyim. Mülteci olduğuma inanamıyorum." Jeffers, gece koyu bir karanlığa gömüldüğünde dayak ve tecavüz olaylarına sahne olan Superdome Stadyumu'ndan, Houston'daki Astrodome Stadyumu'na getirilen 'şanslı' mültecilerden. Astrodome ile Dallas ve San Antonio'daki merkezler, belirsiz bir süre boyunca, tek eşyası üzerindeki kıyafet olan 75 bin kişiyi barındıracak.
New Orleans'taki kaos ise facianın beşinci gününde, tam otomatik silahlar kuşanmış zırhlı ordu güçlerinin kente girmesiyle hafifledi. Gıda, ilaç ve su getiren birlikler, "Hoş geldiniz. Ama nerede kaldınız?" diyen 20 bin kişi tarafından karşılandı.
Önceki gün nihayet felaket bölgesinde, 'yerde' incelemeler yapan ABD Başkanı Bush ise siyahi politikacıların sert eleştirileriyle karşı karşıya. İnsan hakları savunucusu Jesse Jackson, Bush'u 'şefkatsizlik ve beceriksizlikle' suçlarken senatör Elijah Cummings, "Ölenlerle yaşayanlar arasındaki tek fark; paraları, tenlerinin rengi ve yaşları" dedi. ABD'nin siyah Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise, yardımların gecikmesinde yatan ırkçılık iddialarını reddetti. Bush da ABD'nin bölgedeki yaraları saracak kaynaklara sahip olduğunu vurguladı. ABD'ye 100 milyar dolara mal olan felaket gününden bu yana ABD'ye Türkiye dahil 59 ülkeden yardım önerisi yapıldı. ABD'nin 'düşman kardeşi' Küba da bölgeye 1100 doktor ve 26 ton ilaç yardımı önerdi.
Katrina Kasırgası'nın ikizi var
6 metrelik suya batan New Orleans ve çevresinde yaşananlar ise 2004'te bilim adamları ve yerel yöneticilerin bilgisayarda oluşturduğu sanal 'Pam Kasırgası' için öngörülenlerin 'kopyası'. Kasırganın göl sularını tutan seti yıkması, yağma ve kaosun ardından önceki gün bir kimyasal tesisinde patlamalar meydana geldi. Dün de Mississippi Nehri kenarındaki 2 milyon varil kapasiteli iki petrol tankından büyük bir petrol sızıntısı tespit edildi. Altı metre suya gömülen New Orlenas'ta sel sularının boşaltılmasının 36-80 günlük bir süre gerektirdiği sanılıyor.
10 Eylül'de konser
Cazı ve sanatçıları ile ünlü 'batık kent' için Usher, Green Day, Alicia Keys'in de aralarında bulunduğu ünlüler 10 Eylül'de dev bir konser vermeye hazırlanıyor. Konser New York, Los Angeles, Atlanta ve Nasheville'de yapılacak ve MTV, VH1, CMT'den naklen yayımlanacak. Afette kaybolan R&B sanatçızı 77 yaşındaki Fat Dominio ise dün sağ, ama sarsılmış bir biçimde bulundu. (ap, Reuters, bbc, aa)
Bir Türk aile döndü
New Orleans'ta yaşayan Türk işadamı Mehmet Akif Işık, eşi Fatma Nur, çocukları Kemal ve Sedef dün İstanbul'a döndü. Büyük bir kaos yaşandığını belirten Işık, yardım kampanyası başlatacağını söyledi.
New Orleans'ta günlerdir mahsur kalan dört kişilik Doğancı ailesi de bir tahliye otobüsüne bindirilerek, Houston'a gönderildi. Oğlunu bir okula yerleştirmek üzere bölgede bulunan Bursalı işadamı İlhan Doğancı ile ailesinin yanı sıra, felaket bölgesinde 70'i öğrenci toplam 220 kadar Türk bulunduğu tahmin ediliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7565197565190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.