77 kişi krize karşı Taksim'deydi

77 kişi krize karşı Taksim'deydi
77 kişi krize karşı Taksim'deydi
7. Paket İnisiyatifi Taksim'de ekonomik krizin mağduriyetine karşı taleplerini duyurdu. İnisiyatif Cumartesi günü 777 kişiyle, hazırladıkları ekonomik paketteki yedi talebi duyurmayı amaçlıyor


Ekonomik krize karşı bir araya gelen vatandaşların oluşturduğu 7. Paket İnisiyatifi geçen Salı 7 kişiyle gerçekleştirdikleri eylemi, dün akşam 77 kişiyle Taksim Tramvay durağında gerçekleştirdiler.

İnisiyatif, bu cumartesi (18 Nisan), Taksim Meydanı'nda, saat 19:00'da, 777 kişiyle hazırladıkları ekonomik paketteki yedi talebi duyuracak.

Dün akşam, ellerinde "7. paket", "Yedide bitsin, yedi de bitsin", "Krize karşı yedinci paket vatandaştan geliyor" ve taleplerin yazılı olduğu pankartlarla daire oluşturan inisiyatif adına sözcülerden Can Atalay, talepleri sıraladı:

Temel gıda maddelerinden ve ilaçtan KDV’nin kaldırılmasını ve bunlara 1 yıl boyunca zam yapılmamasını istiyoruz.

Konutlarda elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet faturalarına uygulanan tüm vergiler, sabit ücretler ve fon kesintilerinin kaldırılmasını istiyoruz.

Kişilere ait kredi kartı borç faizlerinin silinmesini, kalan borçların 2 yıllık ödeme planıyla takside bağlanmasını istiyoruz.

Asgari ücretin iki katına çıkartılmasını, vergiden muaf tutulmasını istiyoruz.

İşten çıkartmaların yasaklanmasını, çalışma sürelerinin ücret kaybına yol açmaksızın kısaltılmasını istiyoruz.

Bütün işsizlere “işsizlik kartı” verilmesini, bu kart sahiplerine elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet faturalarında yüzde 50 indirim yapılmasını ve toplu ulaşımın ücretsiz olmasını istiyoruz. İşsizlik ödeneğinin arttırılmasını ve kapsamının genişletilmesini istiyoruz.

Yoksulluk sınırı altında yaşayan konut kiracılarına nakdi kira desteğinin sağlanmasını istiyoruz. Kentsel dönüşüm uygulamalarının durdurulmasını istiyoruz.

Eyleme Sabah-Atv'de grevinden de katılım oldu. Nuh Köklü, "Greve başladığımızdan bu yana MEHA, Simter, Desa direnişlerinden insanlarla, Emine Arslan'la tanışıp bir araya geldik ve dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu anladık" dedi.

7. Paket İnisiyatifi taleplerini milletvekillerinin gündemine getirmek için imza topluyor, 23 Nisan'daysa 1 Mayıs'ta son bulmasını planladıkları 7. Paket kampanyasını açıklayacaklar.

Cumartesi günü 777 kişiye ulaşmak için çağrıları şöyle:

"Hükümet, krize karşı önlem paketleri ile büyük şirketlerin krizini çözmeyi hedefliyor. Şimdi de muhtemelen IMF’nin isteklerini temel alan 6. Paketin hazırlığında. çalışanları, yoksulları, işsizleri, ev kadınlarını yani toplumun büyük çoğunluğunu krizin yıkımından koruyacak acil bir 7. Pakete ihtiyaç var."(Bianet)