77 yaşındaki anneye pranga

77 yaşındaki anneye pranga
77 yaşındaki anneye pranga

Kocaeli’de 77 yaşındaki Nazife Babayiğit, PKK ’ya katıldığı ileri sürülen oğluna kazak ve fotoğraf göndermek isteyince önce 12 gün cezaevinde yattı, ardından iki yıl hapis cezası aldı. Cezası ‘ev hapsi’ne dönüştürülen Babayiğit üç aydır ayağındaki elektronik kelepçe yüzünden bahçeye bile çıkamıyor.
Gebze’de yaşayan ailenin çocuklarından Metin Babayiğit, iddiaya göre PKK’ya katıldı ve kendisinden bir daha haber alınamadı. 2007 yılında Pelitli Köyü yakınlarında inşaatlarda çalışmaya gelen iki gençle tanışan Nazife Babayiğit, oğlu Metin’den söz etti. Metin’i tanıdıklarını, PKK’nın Iğdır civarındaki dağ kadrosunda olduğunu söyleyen iki kişi, o bölgeye gittiklerinde oğlunu görebileceklerini öne sürdü. Bunun üzerine Nazife Babayiğit, kendi fotoğrafıyla birlikte erzak ve ördüğü kazağı verdi.
Gençler Erzurum’da yakalandı. Üzerlerinden çıkan fotoğraf, kazak ve erzakı da Metin Babayiğit’in annesinin gönderdiğini söyleyince Nazife Babayiğit gözaltına alındı ve hakkında ‘terör örgütüne yardım ve yataklık’tan dava açıldı.
Yaşlı kadın önce 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu ceza daha sonra iki yıl bir aya indirildi. Yakınlarının talebi üzerine cezayı evde ayağına elektronik kelepçe takılarak çekmesi kararlaştırıldı. Üç ay önce de ayak bileğine, evden çıktığı anda alarm veren elektronik kelepçe takıldı.

Tüzel ziyaret etti

İstanbul Bağımsız Milletvekili A. Levent Tüzel, yaşlı kadını evinde ziyaret etti. Tüzel, “Oğlundan iyi bir haber alma dileği ile hareket eden annenin dileği, ‘örgüte yardım ve yataklık’ olarak cezalandırılıyor. Hukukun bu şekilde yorumlanması, bir ananın evladına bu şekilde yardım yollama çabası teröre yardım ve yataklık olarak adlandırılıyor” dedi. Tüzel, anne Babayiğit’in durumunu Meclis’e taşıyacağını da söyledi.