774 milyon kişi okuma bilmiyor

Bugün 8 Eylül Uluslararası Okuryazarlık Günü, dünyada 774 milyon kişi okuma yazma bilmiyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-oon, Uluslararası Okuryazarlık Günü mesajında, dünyada yaklaşık 774 milyon kişinin okuma yazma bilmediğini vurguladı.

ANKARA- Bugün 8 Eylül Uluslararası Okuryazarlık Günü, dünyada 774 milyon kişi okuma yazma bilmiyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-oon, Uluslararası Okuryazarlık Günü mesajında, dünyada yaklaşık 774 milyon kişinin okuma yazma bilmediğini vurguladı. Bunların üçte ikisini kadınlar. 72 milyonun üzerinde çocuk ise okula devam edemiyor. Herkesi
okuryazar yapmaya yönelik çabalarının ciddi engellerle karşılaştığını söyleyen Ban Ki-moon, bu engellerle mücadele etmenin hükümetlerin, BM ailesinin, uluslararası örgütlerin, özel sektörün, yerel grupların ve bireylerin ortak sorumluluğu olduğunu hatırlattı. Bu yılki Uluslararası Okuryazarlık Günü'nün teması 'sağlık ve okuryazarlık'. Okuma yazma bilenlerin sayısının artmasıyla, anne ve çocuk sağlığının iyileştirilmesi, HIV/AIDS, sıtma ve diğer hastalıklarla mücadelenin kolaylaşacağı belirtiliyor.
Türkiye'de de nüfusun yaklaşık yüzde 12'si okuma yazma bilmiyor.
(anka, Radikal)