78 müdüre atama sürprizi

Okul aile birliği, servis ve kantinler konusunda sıkıntılar yaşanan Adana'da, valilik görülmemiş boyutta bir operasyon gerçekleştirdi.

ADANA - Okul aile birliği, servis ve kantinler konusunda sıkıntılar yaşanan Adana'da, valilik görülmemiş boyutta bir operasyon gerçekleştirdi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bilgisi dahilinde, 15 Nisan Cuma günü 78 okul müdürü birden değiştirildi. AKP iktidarından sonra Adana'da görev alan Vali Cahit Kıraç ve Milli Eğitim Müdürvekili Atilla Gülsar, okullarda verimliliği artırmak ve çeşitli iddiaları sonlandırabilmek için çok sayıda soruşturma başlattı ve bazı okul yöneticilerinin yerleri değiştirildi. Ama 'huzur' sağlanamadı. Milli Eğitim'den sorumlu vali yardımcılıklarında da sık sık değişiklikler oldu, birçok yöneticiye soruşturma açıldı.
Zimmet davaları yolda
Okul servisleri, kantinciler ve müdürlerin okul aile birliği bütçelerini keyfi kullanması yönündeki şikâyetlerin temelinde, okullarda uzun yıllardan beri aynı yöneticilerin görevde olması tespiti yapıldı. Bunun üzerine vali Kıraç, aynı okulda 5 yıl görev yapan okul yöneticilerinin yerlerinin değiştirilmesini öngören MEB Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 27. maddesinin 3. fıkrasından kaynaklanan yetkisini kullandı. Kıraç, görevinde başarılı okul müdürlerini daha çok yararlı olacakları başka okullarda görevlendirirken, uzun süre aynı okulda görev yapan pek çok müdürün de yeri otomatik değişmiş oldu.
Torpil arayışına karşı operasyon gizli yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürvekili Atilla Gülsar da kararnamenin tebliğ edileceği gün geçici görevle yurtdışına gönderildi. Operasyon için haftanın son mesai günü seçildi. Bazı müdürler hakkında zimmet suçlamasıyla dosya hazırlandı. Vali Kıraç'ın kullandığı görev yeri değiştirme yetkisinin daha önce Eskişehir'de, az sayıda müdür için kullanıldığı, ancak bu düzeyde bir uygulamanın bakanlığın da bilgisiyle ilk kez gerçekleştiği belirtildi.
Sendikalar: Yıl ortasında olmaz
Milli Eğitim'de üyesi bulunan kamu sendikaları atamaların 'hakkaniyetini' inceleyeceklerini belirtirken, rotasyonun yıl ortası yapılması eleştirildi. Türk Eğitim-Sen 1 No'lu Şube Başkanı İbrahim Sezer, "Milli Eğitim Müdürü'nün yurtdışında olması manidar" dedi.