78 yılın sıcağı korkutuyor

Son 78 yılın en sıcak temmuz ayını yaşayan Trakya, kurudu. Edirne'de hava sıcaklıkları 43 dereceye ulaştı. Kavurucu sıcağın üstüne iki aydan beri yağış da alamayan Trakya'da, ayçiçekleri kurumaya başladı.

BALIKESİR/EDİRNE - Son 78 yılın en sıcak temmuz ayını yaşayan Trakya, kurudu. Edirne'de hava sıcaklıkları 43 dereceye ulaştı. Kavurucu sıcağın üstüne iki aydan beri yağış da alamayan Trakya'da, ayçiçekleri kurumaya başladı. Boyunlarını büken ayçiçeklerinin bu saatten sonra yağmur yağsa bile kurtulayamayacağını anlatan üretici Olcay Girgin dertli: "Tarlaları ekmek için bankadan kredi almıştık. Ama dönüm başına 40 kilogram verim bile almam zor. Bu da masrafımı bile karşılamaz. İflası çektim."
Meriç ve Tunca nehirlerinin debisi de geçen yıla oranla yüzde 45
azaldı. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde sekiz barajın doluluk oranı yüzde 47'ye düştü.
Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından Manyas Gölü'nün hali de endişe veriyor. Göl suyu iki kilometre içeri çekilince balıkçılar şaşkına döndü. Bereketli Köyü Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Reşit Çetin, "Kayıklarımız toprakta, 100 metrelik iskelemizse karada kaldı. Balığa çıkamıyoruz" dedi. (aa, dha)