78'lilerin 12 Eylül mitingi bir ay ertelendi

78'liler Girişimi Vakfı'nın öncülüğünde 12 Eylül askeri darbesinin 25. yıldönümü nedeniyle pazar günü düzenlenmesi planlanan miting, İstanbul Valiliği'nce, 'güvenlik' gerekçesiyle bir ay ertelendi.

İSTANBUL - 78'liler Girişimi Vakfı'nın öncülüğünde 12 Eylül askeri darbesinin 25. yıldönümü nedeniyle pazar günü düzenlenmesi planlanan miting, İstanbul Valiliği'nce, 'güvenlik' gerekçesiyle bir ay ertelendi. Vakıf, mitingin bir ay sonra yapılmasının anlamsız olduğunu, ertelemenin
'yasak' anlamına geldiğini savundu.
Valilikten dün yapılan yazılı açıklamada, yarın Kadıköy İskele Meydanı'nda yapılmak istenen 'Adalet ve Demokrasi İçin Anayasa'nın geçici 15. maddesi kaldırılsın' sloganlı mitingin, 'kamu düzeninin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi' gerekçesiyle bir ay ertelendiği belirtildi.
Vali Muammer Güler de, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na göre valiliklerin toplantı ve gösteri yürüyüşlerini, kamu düzenini ciddi surette tehlikeye düşürecek bir olayı veya ihtimali tespit ettiğinde erteleme yetkisi bulunduğunu' belirtti, "Bu yetkiyi kullandık" dedi.
'İnternette muhalefet'
Kamuoyunda bu konuda spekülasyonlar yapıldığını ifade eden Güler şöyle devam etti:
"İnternette bazı grupların bu toplantıyla ilgili birbiriyle muhalefetleri, bir olay çıkması ihtimali ve bir de son günlerde yaşanan olayların tırmandırdığı boyutu da dikkate alarak, toplantının ertelemesinin kamu düzeni yönünden yararlı olacağını düşündüğümüz için böyle bir karar aldık. İstanbulluları itidale davet ediyorum."
78'liler Vakfı Başkanı Celalettin Can ise mitingin 'son zamanlarda özellikle Gemlik çevresinde gerçekleşen olaylar, genel ülke güvenliği, olayların çıkabileceği, provokasyona açık bir durum olduğu' gerekçeleriyle bir ay ertelediğini' belirtti. Mitingi bir ay sonra yapmanın anlamlı olmadığını vurgulayan Can, şöyle devam etti: "İstanbul Valiliği'nin gerekçelerini son derece abartılı ve yanlış bulduk. Olay ve gelişmelerle ilgili tüm tedbirlerin alındığı bir miting planladık. Bir ay erteleme, bir nevi yasaklama anlamına gelir." Can, pazar günü saat 12.30'da Kadıköy İskele Meydanı'nda basın açıklaması yaparak ertelenmenin nedenleri konusundaki görüşlerini anlatacaklarını söyledi.
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu önceki gün, 'Kürt milliyetçiliği yapıldığı için' mitinge katılmama kararı almıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7570417570410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.