795 bin kişilik 'kader sınavı'

Ortaöğretim Kurumları Seçme Sınavı'nda (OKS) 795 bin 292 bin öğrenci liseye girmek için ter döktü.

İSTANBUL / ANKARA - Ortaöğretim Kurumları Seçme Sınavı'nda (OKS) 795 bin 292 bin öğrenci liseye girmek için ter döktü.
Kamuoyunda Liselere Giriş Sınavı (LGS) olarak bilinen OKS, dün tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile yurtdışındaki sekiz merkezde, 2 bin 14 okul binasında, 40 bin 3 salonda yapıldı. Sınava 1244'ü özürlü, 795 bin 292 aday katıldı.
Adaylara birden fazla okul türü tercih olanağı tanındığı için, 785 bin 998'i Anadolu, fen ve sosyal bilimler liseleri, 309 bin 172'si Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk, 365 bin 94'ü de polis kolejinde okumak için başvurdu.
Temmuzun son haftasında açıklanacak sonuçlar 'www.meb. gov.tr' adresinden yayımlanacak.
Bu yıl getirilen uygulama kapsamında adaylar, tercihi sınavdan sonra yapacak. Kazanan adayların velileri, öğrencinin mezun olduğu ilköğretim okuluna başvuracak ve okul tercihlerini internetten bildirecek. Tercih, yerleştirme ve kayıt bilgileri, gelecek ay internetten 'eTercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nda yayımlanacak.
Okul kapalıydı!
Adana'nın Feke ilçesinden Hamide Akyol ve Burak Oflaz, belgelerinde yazılı adresteki Ceyhan Şehit Fehmi Koç İlköğretim Okulu'nun 'kapalı' olması nedeniyle sınava giremedi. Öğrenciler savcılığa suç duyurusunda bulundu. OKS il yetkilileri ise başvurunun kendilerine intikal etmesinden sonra yanlışlığın nereden kaynaklandığının ortaya çıkabileceğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7490207490200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.