@ismailsaymaz

8,5 aylık hamile kadın, 'örgüte yardım'dan önce tutuklandı, sonra serbest bırakıldı

8,5 aylık hamile kadın, 'örgüte yardım'dan önce tutuklandı, sonra serbest bırakıldı
8,5 aylık hamile kadın, 'örgüte yardım'dan önce tutuklandı, sonra serbest bırakıldı
Mardin'in Nusaybin ilçesinde, iki çocuğun PKK'ya katılmasına eşiyle birlikte aracılık ettikleri iddia edilen 8,5 aylık hamile Güneş Susan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Susan, yapılan itiraz üzerine serbest bırakıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Nusaybin Emniyet Müdürlüğü, iki çocuğun PKK ’ya gönderilmek üzere Susan Ailesi’nin evinde tutulduğu iddiasıyla geçen 23 Nisan’da eve baskın düzenledi. Evde bulunan K.A. ve M.E. adlı çocuklar ile onlara aracılık ettiği ileri sürülen M.A.G. ve Susan çifti gözaltına alındı. Aynı gün Nusayin Terörle Mücadele Şubesi’nde sorgulanan üç çocuk annesi ve sekiz aylık hamile olan Susan, eşinin işsiz olduğunu ve engelli kaynına verilen maaşla geçimlerini sağladıklarını anlattı. Susan, çocukların eşinin misafiri olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Dün, 22 Nisan’da evimizin kapısı çaldı. Kapıyı açtığımda, önceden tanımadığım M.A.G. bana yanında bulunan iki şahsı göstererek, ‘Biz eşin Kamuran’ın misafirleriyiz, onun haberi var’ dedi. Ben de M.A.G. ile yanındaki K.A. ve M.E.'yi evimize aldım ve oturma odasına geçmelerini söyledim. Ben günlük işlerimi yapmaya devam ettim. Eşim 15-20 dakika sonra gelerek, misafirlerin bulunduğu odaya geçti. Saat 19.00 sıralarında misafirlerle akşam yemeği yedik. Misafirler gece evimizde kaldı, evden hiç çıkmadı. Bugün , dışarıda polis araçlarını gördüğümü söylemem üzerine odadan ayaklanarak kaçtılar. Niye kaçtıklarını bilmiyorum. Evde bulundukları sürece yanımda hiç konuşmadılar. Bu çocukların neden geldiklerini ve nereye gideceklerini, eşimin bu şahısları nereden tanıdığını bilmiyorum. Eşime sorduğumda, arkadaşları olduğunu söyledi. Bu şahısların PKK’ya katılacaklarını bilmiyordum. Öyle olsaydı evime almazdım” dedi.

Evde yakalanan M.E. adlı çocuk, PKK’ya katılmak üzere Susan’ın evine getirildiklerini iddia ederek, “Eve girdiğimizde Güneş Susan ‘Katılım mı, nereye gidiyorsunuz?’ dedi, biz de 'gideceğimiz yer belli değil' dedik” dediklerini belirtti. K.A. ise Mardin’e gezmek için geldiğini, ertesi gün dayısına gitmeyi planladığını söyledi. Susan’ın eşi Kamuran ise Facebook dolayısıyla tanıdığı iki çocuğu evinde misafir ettiğini ve akşam sohbet ettiklerini söyledi. Çocuklara aracılık ettiği iddia edilen M.A.G. ise Kamuran Susan’ın ağırlamak istemesi üzerine çocukları eve bıraktığını savundu.

Nusaybin Sulh Ceza Hakimliği, ‘silahlı örgüte üyelik’ suçlaması yöneltilen Güneş Susan’ın yeterli delil olmadığı için tutuklanması talebini reddetti. Kamuran Susan ve M.A.G ile iki çocuk hakkındaki talep de “delil durumu, tutukluluğun istisna olması, asıl olanın tutuksuz yargılama” olduğu gerekçesiyle geri çevrildi. Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı aynı gün bu karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren Mardin Sulh Ceza Hakimliği, 4 Mayıs’ta verdiği kararında, Güneş ve Kamuran Susan ile M.A.G. hakkındaki kararı kaldırdı ve tutuklanmalarına hükmetti. 

Susan’ın avukatı Osman Zuhat Bilen, sunduğu itiraz dilekçesinde, müvekkili hakkında adli kontrol talebinin bile istenmediğini, buna rağmen itirazla tutuklandığını ifade etti. Susan’ın sekiz buçuk aylık hamile olduğunu ifade eden Bilen, “Sekiz buçuk aylık bir kadının hangi delilleri karartacağı ve bu yönde şüphe olduğunun açıklanması gerekmektedir. Bu durumdaki kadının hareket etmekte bile zorlandığı bir gerçekken, bu gerekçelere dayandırılarak tutuklanmış olmasının hiçbir izahı olamaz” dedi. Dilekçe bugün mahkeme tarafından kabul edilerek serbest bırakıldı.