8 bin bilgisayar sınıfı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bilgi toplumu olabilmenin en önemli ayağını Milli Eğitim Bakanlığı'nın oluşturduğunu belirterek, 8 bin Bilgisayar Teknolojisi (BT) sınıfı açmayı hedeflediklerini söyledi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bilgi toplumu olabilmenin en önemli ayağını Milli Eğitim Bakanlığı'nın oluşturduğunu belirterek, 8 bin Bilgisayar Teknolojisi (BT) sınıfı açmayı hedeflediklerini söyledi.
2. Bilişim Şûrası Sonuç Raporu'nun tanıtımı amacıyla dün Başöğretmen Salonu'nda toplantı düzenlendi. Rapor hakkında bilgi veren Türkiye Zekâ Vakfı ve 2. Bilişim Şûrası Yürütme Kurulu Başkanı Emrehan Halıcı, iletişimin altyapısının bilgi toplumlarının temelini oluşturduğunu söyledi. İnternetin ülke çapında yaygınlaştırılması gerektiğini dile getiren Halıcı, "Eğitim sistemi de yeniden yapılandırılmalı. Bu yapı araştıran, sorgulayan, yenilikçi, girişimci bireyler yetiştirecek bir yapı olmalıdır" dedi.
Milli Eğitim Bakanı Çelik ise raporun el kitabı niteliğinde olduğunu söyledi. Raporun başlığının 'Bilgi Toplumuna Doğru' olduğuna işaret eden Çelik, "Bilgi toplumu olabilmemizin en önemli ayağı Milli Eğitim Bakanlığı'ndan geçer" dedi. MEB'in bu konudaki çalışmalarını anlatan Çelik, bu yıl Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası'ndan alınacak kredilerle 8 bin BT sınıfı oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Çelik, internet altyapısının tüm okullara ulaşması sürecini 2005 sonuna kadar tamamlamayı amaçladıklarını belirtti.