8 bin yıldır birbirlerine sarılmış, Diyarbakır'da uyuyorlardı

Dünyanın en eski âşıkları Diyarbakır'dan çıktı. Diyarbakır'ın Bismil ilçesindeki Hakemi Use Kazısı'nda 8 bin yıl öncesine ait, birbirine sarılmış bir kadın ile erkeğin mezarı bulundu.

DİYARBAKIR - Dünyanın en eski âşıkları Diyarbakır'dan çıktı. Diyarbakır'ın Bismil ilçesindeki Hakemi Use Kazısı'nda 8 bin yıl öncesine ait, birbirine sarılmış bir kadın ile erkeğin mezarı bulundu. Diyarbakırlı sevgililer bulunana kadar, dünyanın en eski âşıklarının, geçen yıl İtalya'daki bir kazıda yan yana gömülü olarak gün ışığına çıkarılan 7 bin yıllık çift olduğu sanılıyordu.
Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan tarihi eserlerin kurtarılması için Bismil'de dokuz kazı yürütülüyor. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil Tekin'in verdiği bilgiye göre Hakemi Use Tepesi'ndeki kazı, 2001 yılından bu yana Diyarbakır Arkeoloji Müdürlüğü başkanlığında, Hacettepe Üniversitesi'nden bir ekiple devam ediyor.
22 mezar bulundu
Bu yılki kazılarda çıkarılan 22 mezardan biri arkeologları çok heyecanlandırdı. Kazıda bir evin tabanı altında bulunan mezarda yan yana, Neolitik Çağ'dan (Yeni Taş çağı) iki yetişkinin iskeletine rastlandı. Milattan önce 6 bin 100 tarihlerine ait olan bu mezardaki iskeletler antropologlarca incelenmek üzere Hacettepe Üniversitesi'ne götürülürken, Tekin, bulgularını şöyle özetledi:
"Otuzlu yaşlarda bir erkek ve yirmili yaşlarda bir kadın, yan yana gömülmüş ve gömülme şekillerinden aynı zamanda öldüklerini anlıyoruz. Bireylerin gerçek yaşları ve ölüm nedenleri, geçirdikleri hastalıklar veya belki de ölüm nedenleri bir aşk cinayeti de olabilir. Bunun gibi ayrıntılı bilgiler çalışmalar sonuçlandıktan sonra netleşecek. Erkek olan sırtını kadına dönmüş, daha genç olan kadın ise bir elini erkeğin omzuna doğru uzatırken bir bacağını da erkeğin üzerine atmış durumda. Geçen yıl İtalya'da Verona şehri yakınlarındaki Mantua kazısında gün ışığına çıkarılan ve MÖ 5 binlere tarihlendirilen bir erkek ve bir kadının gömülü olduğu mezardan yaklaşık bin yıl daha eski. Hakemi Use bireylerinin gerek aynı mezarda yer almaları, gerekse yatış biçimleri bunların karıkoca veya sevgili olduklarını düşündürüyor. Bu bilgilerin ışığında Hakemi Use çiftini kazılarda saptanmış dünyanın en eski âşıklarına ait mezar diyebiliriz."