8 bin yıllık uyku bölündü...

8 bin yıllık uyku bölündü...
8 bin yıllık uyku bölündü...

Yetişkin insan iskeleti, yanında yiyecekleriyle anne karnındaki pozisyonda yatar halde bulundu. FOTOĞRAFLAR: VELİ GÜRGAH / AA

Mersin'deki Yumuktepe Höyüğü'nde, geç neolitik döneme ait 8 bin yıllık iskelet bulundu. İskeletin yanındaki üç kaseden birer zeytin çekirdeği ve buğday çıktı

MERSİN - Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden Mersin Yumuktepe Höyüğü’nde, içinde 8 bin yıllık bir iskelet bulunan geç neolitik döneme ait mezar bulundu. İskeletin baş ve ayak kısımda üç kase ile birer tane zeytin çekirdeği ve buğday tanesi elde edildi.
İtalya’nın Lecce Üniversitesi’nden Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsabella Caneva başkanlığında 40 kişilik ekiple yürütülen çalışmalarda önemli buluntulara ulaşıldı. İki gün önce Suna ve İnan Kıraç Vakfı Akdeniz Araştırmaları Enstitüsü’nün desteğiyle höyüğün üst kısmındaki Orta Çağ açmalarında Doç. Dr. Gülgün Köroğlu’nun yürüttüğü çalışmalarda, MS 11. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen 90 santimetre uzunluğunda demir kılıç ile Bizans dönemine ait olduğu sanılan sikkenin ardından, Neolitik dönemi kapsayan MÖ 5800’li yıllara ait yetişkin insan iskeleti ortaya çıkarıldı.
Kazı Başkanı Prof. Dr. Caneva, höyüğün aşağı kısmında Neolitik ve Kalkolitik döneme, üst kısmında ise Hitit, Demir Çağı, Orta Çağ ve Bizans dönemlerine ait mekânlarda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Bu yıl erken neolitik dönemde yaptıkları çalışmalarda, geç neolitik döneme ait, içinde 8 bin yıllık yetişkin insan iskeleti bulunan mezara ulaştıklarını belirten Caneva, şöyle konuştu:
“Bu bizim açımızdan önemli bir buluntu. Geçen yılki kazılarda da geç neolitik dönemi kapsayan ve içinde iskelet olan bir mezar bulmuştuk. Yeni bulduğumuz mezarda ise kemikleri büyük oranda hasar görmüş komple bir iskelet yer alıyor. Doğum öncesi dediğimiz ve prehistoryada (tarih öncesi) tipik olan anne karnındaki pozisyonda sol tarafa yatık şekilde bulunan iskeletin yanında ayrıca üç kase elde ettik. Kaseler kırmızı boyalı. Bu kaseler bize mezarın geç neolitik döneme ait olduğunu gösteriyor. Geç neolitik dönemde başlayan bu mezarlara içinde yiyecek olan vazo ve kaseler konuluyor. Bu da o dönemdeki insanların ölümden sonraki hayata inandığını gösteriyor. Bu inancın geç neolitik dönemde başladığını söyleyebiliriz. İskelet 8 bin yıl öncesine ait.”
Caneva, ayrıca mezarda birer tane zeytin çekirdeği ve buğday tanesi de elde etkilerini söyledi. (aa)