@ismailsaymaz

8 Gezi Parkı eylemcisine tutuklama

8 Gezi Parkı eylemcisine tutuklama
8 Gezi Parkı eylemcisine tutuklama
Gezi Parkı'nda önceki gün gözaltına alınan 51 kişi serbest bıraklılırken 8 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek ve gazın etkisiyle Beyoğlu Karakolu'nun bahçesine sığınan Ahmet Kaycı da var. Tutuklamaya delil olarak halk oyunu fuları, baret ve gaz maskesi gösterildi
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL -  Gezi Parkı gösterilende gözaltına alınan Ahmet Erol, Ahmet Kaycı, Ali Sarıçiçek, Alican Sünnetçioğlu, Mehmet Yalçın, Oğuz Tekin, Özgür Yıldırım, Umut A., bugün görevi yaptırmamak için direnme, kanuna aykırı gösteriye silahssız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama suçlamalarından İstanbul 31. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevkedildi.

‘GAZ YİYİNCE BEYOĞLU KARAKOLU’NA GİTTİM’

Şüpheli Ahmet Kaycı ifadesinde ‘Ben gaz atıldığı için halk oyuncusu olduğumdan aksesuar olarak kullandığım fular ile ağzımı kapattım, gazdan etkilenmemek için en emniyetli yer olan Beyoğlu Karakolu'na giderek bahçesine sığındım. Bahçesi de sokak olup, oradan sivil polisler tarafından gözaltına alındmı" dedi.

Kaycı aleyhinde gösterilen deliller ise şöyle: Yeşil renkli bir bez parçası, siyah renkli çeçen beresi, mavi renkli yarım parmaklı dans eldiveni ve motosiktlet maskesi ve halk oyunlarında kullanılan fular.

‘DAYANIŞMANIN ÇAĞRISI ÜZERİNE TAKSİM’E GELDİM’

Alican Sünnetçioğlu ise Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine Taksim’e geldiğini belirterek ‘Üyesi olduğum TKP binasına geçtim. Gözaltına alındığım 22.30 a kadar binadan hiç çıkmadım. Gözaltına alınırken polisler tarafından darp edildim’ dedi.

Sünnetçioğlu’nun üzerinde bir baret bir de gaz maskesi çıktı.

‘BENİM MESLEĞİM BAYRAKÇILIK’

Bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek de "Ben, ‘ Atatürk amblemli Türk bayrağı satıyordum. O esnada üzerime su sıktılar. Benim mesleğim bayrakçılık. Diğer milli günlerde de bayrak satarak geçimimi temin etmekteyim’ dedi.