8 ilde dolandırıcılık operasyonu: 32 gözaltı

8 ilde dolandırıcılık operasyonu: 32 gözaltı
8 ilde dolandırıcılık operasyonu: 32 gözaltı
Tanınmış işadamlarının kimliklerini kullanarak telefon bankacılığı üzerinden yaklaşık 5 milyon liralık dolandırıcılık yaptığı öne sürülen 32 kişi gözaltına alındı.

Aralarında tanınmış holding sahiplerinin de bulunduğu 31 işadamını dolandıran bankacılıktan atılma A.K'nın elebaşılığını yaptığı öne sürülen dolandırıcılık çetesine operasyon yapıldı. Magic Voice(sihirli ses) adı verilen operasyonda, 5 milyon lirayı aşan vurgun yapıldığı öne sürülüyor.

Bazı işadamları banka hesaplarından bilgileri dışında yüklü miktarlarda para çekildiğini söyleyerek İstanbul Siber Polisi'ne(İSP) şikayette bulundu. Çete üyelerinin, bankaların çağrı merkezlerini arayarak önceden tüm kimlik bilgilerini aldıkları işadamlarının seslerini taklit ederek yüksek limitli kredi kartı istediği, yada çağrı merkezi veya banka şubesini arayarak işadamlarının güvenlik amaçlı kullandığı cep telefon numarasını değiştirdiği belirlendi. Zanlıların ayrıca hesabı internet erişimine açtırdıktan sonra hesapta bulunan paraları kendi hesaplarına transfer ettirdikleri de tespit edildi. Şikayet üzerine İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sabah saatlerinde operasyon düzenledi. İstanbul merkezli operasyonda Sakarya, Konya, Bolu, Ankara , Karaman,Bursa ve Artvin'in aralarında bulunduğu toplam 8 ilde de gözaltına alınanlar oldu. Polis ekipleri arama yaptığı adreslerde aralarında bankacıların da bulunduğu 32 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı. Operasyonda şebeke lideri olarak aranan eski bankacı Ahmet K.'nın da yakalandığı öğrenildi. Polis ekiplerinin adreslerdeki aramaları sürüyor.

 5 MİLYONLUK VURGUNUN YÖNTEMİ

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, şüpheliler ünlü holding sahiplerinin kimlik bilgilerini elde etmesinin ardından, telefonla bankacılığı ile kendilerini telefonda holding sahibi olarak tanıttığı ileri sürüldü.Telefon bankacılığında operatörünün sorduğu güvenlik sorularına doğru cevapları verdikten sonra istedikleri hesaba havale yaptıkları, yeni kredi kartı talebinde bulundukları daha sonra kuryede iken adres değişikliği yaparak kartların ellerine ulaşmasını sağladıkları ortaya çıktı. Şebekenin bu yolla 31 holding sahibinin kimlik bilgileriyle işlem yaptığı belirlenirken, ilk belirlemelere göre yaklaşık 5 milyon lira vurgun yaptığı tespit edildi.

 Çağatay KENARLI - İSTANBUL / DHA