8 Mart güzellikleri!

Türk-İş de '21. Yüzyılda Türkiye'de Çalışan Kadın Profili Kurultayı' düzenledi.

 • Türk-İş de '21. Yüzyılda Türkiye'de Çalışan Kadın Profili Kurultayı' düzenledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, AB ile kıyaslandığında, özellikle ekonomik yaşamda kadın-erkek eşitliğinin
  sağlanamadığını söylerken, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, "Tacizsiz ve töre cinayetinden kurtulmuş bir Türkiye diliyorum" dedi.
 • İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, metropol yaşamının içindeki kadınlara özel olduklarını hissettirmek amacıyla planlanan 'Metro Kadını' projesini başlattı.
 • Türk Eczacılar Birliği açıklamasında, şöyle dendi: Kadınların töre cinayetleriyle öldürülmesi, erkeklerin kadın bedeni üzerinde hâkim olduğu düşüncesinin uzantısı. Töre cinayetlerinin son bulması, eğitimle, TCK'daki düzenlemelerle azaltılabilir."
  Hediyesi dayak
 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Kayseri'de eşlerini döven iki kişi, gözaltına alındı. Tomarza ilçesine bağlı Tatar Köyü'nde Sami K. ailevi anlaşmazlık nedeniyle eşi Hatun K.'yı döverek hastanelik etti. Melikgazi'de de Mustafa E. tartıştığı eşi Elmas E.'yi tokat atarak dövdü. Eşlerini döven Sami K. ile Mustafa E. jandarma ekiplerince gözaltına alındı.
  Afrika ligindeyiz
 • BM verilerine göre İsveç'te kadınların parlamentoda temsil oranı yüzde 45.3'e ulaşırken, hükümette temsil oranı yüzde 45. Parlamentoda temsil oranı dikkate alındığında İsveç'i yüzde 38 ile Danimarka ve yüzde 37.5 ile Finlandiya izliyor. AB'ye aday ülkeler arasındaki sıralamada yüzde 21 ile Letonya ilk sırada. Türkiye'de kadınların siyasette temsil oranı ise genellikle Afrika ülkelerin-deki temsil oranlarıyla (yüzde 0 ile beş arasında) paralellik gösteriyor.