@ismailsaymaz

8 milyon avro hangi 'fener'in cebine girdi?

Alman polisinin önceki gün Frankfurt'ta aynı binada faaliyet gösteren Avrupa Deniz Feneri E.V. ile Kanal 7 INT'ye baskın yapması, Türkiye'deki Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ni (DFD) de zan altında bıraktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Alman polisinin önceki gün Frankfurt'ta aynı binada faaliyet gösteren Avrupa Deniz Feneri E.V. ile Kanal 7 INT'ye baskın yapması, Türkiye'deki Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ni (DFD) de zan altında bıraktı. Almanya'daki dernek hakkında bu ülkede dört yılda 14 milyon avro topladığı ve 8 milyon avrosunu kendi özel işleri için harcadığı iddiasıyla soruşturma başlatılırken DFD, Almanya'daki benzeriyle 'organik bağı' olmadığı savundu. Ancak her iki kuruluşun da internet sitesi 'ikiz' gibi. İkisinin de tüm hakları Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne ait.
Kanal 7 INT ve Avrupa Deniz Feneri E.V'ye yapılan ve 340 polisin katıldığı baskında bazı bilgisayarlar ve belgelere el konuldu. Frankfurt Başsavcısı Doris Möller-Scheu, 14 apartman dairesinde arama yapıldığını ve iki kişi için tutuklama kararı çıkarıldığını söyledi. Başsavcı, daha sonra tutuklanan iki kişiden birinin Kanal 7 INT'in yöneticisi olduğunu belirtti. İfadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan iki kişi hakkında daha soruşturmanın sürdüğünü ifade eden Möller-Scheu, 'tutuklanan kişilerin, bağış olarak toplanan paraları başka amaçlarla kullanmak ve para aklamakla suçlandıklarını' kaydetti.
Dört yılda 14 milyon avro
Frankfurter Rundchau gazetesinin internet sitesindeki haberde de, Avrupa Deniz Feneri'nin dört yılda 14 milyon avro gelir elde ettiği, bunun 8 milyon avroluk kısmını kendi özel işleri için kullandığının tahmin edildiği yazıldı. Kanal 7'den yapılan açıklamada ise "Mali açıdan soruşturma yürütülüyor ancak soruşturmanın mahiyeti hakkında açıklama yapılmadı" denildi.
Türkiye'deki Deniz Feneri Derneği (DFD) Genel Merkezi, Almanya'daki 'Deniz Feneri E.V' ile organik bağı olmadığı gibi bu ülkede temsilcilik ya da şubesinin de bulunmadığını açıkladı. DFD, "Deniz Feneri E.V, çeşitli zamanlarda derneğimize bağışlar yapmış, bu bağışlar, İçişleri Bakanlığı'nın izniyle kayıtlara geçirilerek, derneğimize başvurmuş ihtiyaçlı ailelere ulaştırılmıştır" dedi.
DFD, logo ve isim bakımından 'benzeri' olan Almanya'daki kuruluşla organik bir bağı olmadığını ileri sürse de iki kuruluşun internet sayfaları, 'yakınlıklarını' ortaya koyuyor. Deniz Feneri E.V.'nin 'www.denizfeneri.biz' adlı internet sitesinde yer alan 'Biz Kimiz' bölümü ile DFD'nin www.denizfeneri.org' adlı internet sitesindeki 'Biz Kimiz' bölümünde aynı ifadeler var. Her iki bölümde, derneklerin kuruluşu şöyle aktarılıyor:
"Kanal 7 yönetimi, karar verdi. 1996 ramazan ayında 'Şehir ve Ramazan' programı başladı. Uğur Arslan'ın İbrahim Uğurlu ile sunduğu 'Şehir ve Ramazan' sponsorluğunu marketlerin yaptığı bir yardım çalışması yürüterek işe başladı. Kanal 7 Yönetimi yoğun ilgi nedeniyle 'Deniz Feneri' isimli yeni bir program başlatarak hareketi devam ettirdi."
İki derneğin tarihçesinin altında aynı arabaşlık var: İlk dernek olma fikri. 'www.denizfeneri.biz' adlı sitede, "Deniz Feneri'nin bir dernek olması fikri ortaya atıldı ve 1999 yılında Almanya'da faaliyetlerine başladı" diye anlatıldı.
Sadece bu bölüm, 'www.denizfeneri.org'da "Deniz Feneri'nin bir dernek olması fikri ortaya
atıldı ve 02.07.1998 tarihinde kuruluş müracaatı yapıldı" diye değişti. Bu arada, 'www.denizfeneri.biz' adlı sitede 'Faaliyetler' başlığı altında da Türkiye'deki Deniz Feneri Derneği'nin yaptığı çalışmalar aktarılıyor.