8. sınıflar kendi sahalarında maça çıktı

8. sınıflar kendi sahalarında maça çıktı
8. sınıflar kendi sahalarında maça çıktı
SBS'nin yerine gelen ortaöğretime geçiş sisteminin ilk sınavları bugün yapıldı. Türkiye genelinde 1 milyon 300 bin 8. sınıf öğrencisi Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden sınava giren öğrenciler, sınavlardan mutlu çıktı.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / ArşiviYeni sistemi olumlu bulduklarını söyleyen öğrencilerin ortak görüşü “Üç yıldan soru çıkacak tek bir sınava girmek yerine bu şekilde derslerden ayrı ayrı sınava girmek ve sadece bu yılın konularından sorulması güzel. Sınavlar arasında ara olması da stresimizi azalttı, çalışmak için zaman da verdi. Kendi okulumuzda sınava girmek de güzel. “ Yeni sistemde değişmeyen manzaralardan biri de ‘öğrenciler okul sınavına girer gibi gelecek’ dense de okul bahçesinde çocuğunun sınavdan çıkmasını bekleyen veliler oldu.

KENDİ OKULLARINDA GİRDİLER


Milli Eğitim Bakanlığınca ( MEB ), Türkiye genelinde 8. sınıf öğrencileri için ilk kez düzenlenen merkezi ortak sınavların ilk oturumu bugün yapıldı. Öğrenciler kendi okullarında sınava girdi, sınıflara giren öğretmenler ise başka okullardandı. Her sınıfta gözetmen olarak iki öğretmen vardı. Üç dersin her biri için 20 çoktan seçmeli sorunun olduğu sınavlarda her derse 40 dakika süre verildi. İlk oturum Türkçe sınavıyla başladı. Sınavın ardından 30 dakika mola verildi. Öğrenciler kendi okullarında sınava girdikleri için teneffüse çıkar gibi sınav arasına çıktılar. İkinci oturum matematik sınavı oldu ve bu sınavın ardından da yarım saat mola verildi. Günün son oturumunda ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını yanıtlayan öğrenciler, yarın da yine birinci Fen ve Teknoloji, İnkılap Tarihi, ve Yabancı Dil sınavlarına girecek.

Bahçelievler Kumport Ortaokulu öğrencilerinin kimi sınav öncesi çok rahat kimi de çok heyecanlıydı. MEB sınavların okul sınavlarından biri olduğunu, tek farkının merkezi olarak yapılacağını söylese de öğrenciler arasında sınava çalışmak için üç gündür okula gelmeyen öğrenciler bile vardı. Sınava son hazırlıkları yapmak için öğrenciler devamsızlık yaptığı için okulun kimi sınıflarında 10 öğrenci kaldığını anlatan veliler vardı. Veliler yeni sisteme ‘yaşayarak daha mı iyi olduğunu göreceğiz ‘ diye temkinli baksa da öğrenciler, ortaokulun üç yılını kapsayan konulardan tek bir sınava girmek yerine , ara ara sınava girecek olmanın daha iyi olacağı görüşündeydi. Kendi okullarında sınava girmek, sınavların arasında mola verilmesi öğrencileri mutlu etti. Velilerden birinin deyimiyle ‘öğrenciler kendi sahalarında ev sahibi olarak maça çıktı.”

YÜZLER GÜLÜYOR

Günün ilk sınavı olan Türkçe testinden neredeyse tüm öğrenciler yüzleri gülerek çıktı. 8- F sınıfından Nazlıcan Demir, “Bu sistem hoşuma gitti. Sınavlar çoktan seçmeli. Yanlış doğruyu götürmüyor. Ayrıca sınav arası var. Stresimiz azalıyor, hatta oturup tekrar bile yapabileceğiz” dedi. 8-C’den Zehra Gül ise “SBS’de üç yılın konularından soru geliyordu. Tüm konular insanın aklında kalmıyor. Bu daha iyi gibi. böyle ara ara hem de sadece bu senenin konularından sınav olacak. Sınavda da çok rahattım.”

Yeni sistemde değişmeyen görüntülerden biri ise okul bahçelerini dolduran veliler oldu. Velilerin çoğu ‘sınav sınavdır’ diyerek çocuğunu okula getirdi. Çocuklar sınavdayken yine dualar okundu, sohbetler edildi. Kimine göre sistem öncekine göre çok daha olumluydu kimi kararsızdı, kimileri de bir sınavdan çıkıp diğerine girecek olmalarının stresli olabileceğini söylüyordu. İkinci dönemin merkezi sınavları ise 28-29 Nisan tarihlerinde yapılacak.