8 yaşında çocuğa polis dayağı!

8 yaşında çocuğa polis dayağı!
8 yaşında çocuğa polis dayağı!
Mersin'de bir çevik kuvvet mensubu, 'Arkadaşına vur' isteğini reddeden çocuğu öldüresiye dövdü. Hastaneye kaldırılan 8 yaşındaki çocuğun iç kanama riski bulunuyor.

Radikal.com.tr - Şevket Sümer Mahallesi’nde polis merkezi önünde oyun oynayan 8 yaşındaki D.Ö, “arkadaşına vur” diyen polisin isteğini kabul etmeyince feci şekilde dövüldü. Dayaktan baygınlık geçirince karakolda eli yüzü yıkanan çocuk hastane yerine evine gönderildi. İç organları zarar gören D.Ö, iç kanama riskiyle 1 haftadır hastanede tedavi görüyor. Olayı doğrulayan Mersin Emniyet Müdürlüğü ise adli ve idari soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Mersin’in Şevket Sümer Mahallesi’nde yaşayan 8 yaşındaki D.Ö. (8), 11 Eylül ’de evlerinin karşısında bulunan Siteler Polis Merkezi önünde bir arkadaşıyla birlikte oyun oynuyordu.

Cumhuriyet gazetesinden Abidin Yağmur’un haberine göre, o gün polis merkezi önünde konuşlanan çevik kuvvet ekibinde yer alan O. adlı bir polis, D.Ö. ve arkadaşını yanına çağırdı. İddiaya göre polis memuru, iki çocuktan birbirlerine vurmalarını istedi. D.Ö. bunu kabul etmeyince polis çocuğa bir tokat attı. Bunun üzerine D.Ö de polise küfür ederek kaçtı. Sinirlenen polis O., 8 yaşındaki D.Ö’yü yakalayarak feci şekilde dövdü.

Siteler Polis Merkezi’nde görevli polisler, olaya müdahale ederek D.Ö’yü polisin elinden aldı. Bir süre karakolda bekletilen çocuk, daha sonra ailesine teslim edildi. Olayın üzerinden birkaç saat geçtikten sonra evinde rahatsızlanan ve kusmaya başlayan D.Ö. ailesi tarafından Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne kaldırıldı. D.Ö’nün böbreklerinde, kaburgalarında ve bedeninin çeşitli yerlerinde zedelenmeler olduğu, böbreğinin su topladığı belirtildi. Küçük çocuk, iç kanama riskiyle 1 haftadır hastanede tedavi görüyor.

‘BENİ ALDILAR ÇIPLAK ETTİLER’
Hastane odasında başından geçenleri anlatan minik D.Ö, “Ben mahalleden bir çocukla oyun oynarken o polis bize seslendi. Bana ‘Ona tokat at yoksa ben sana atarım’ dedi. Ben kabul etmedim. Sonra polis bana vurdu. Ben de eve doğru kaçarken ona küfür ettim. Koşup beni yakaladı. Boğazımı sıktı, gövdeme vurdu, kafamı polis arabasına vurdu. Sonra başka polisler geldiler. Beni aldılar, çıplak ettiler, suya tuttular, yüzümü yıkadılar. Sonra üzerimi giydirdiler beni eve gönderdiler. Ben polislerle bazen konuşurum. Daha önce de iki kere beni dövmüşlerdi” dedi.

'POLİS MAHALLEDE ÇOCUKLARI DÖVÜYOR'

D.Ö’nün annesi Kamile Ö. ise yaşananları şöyle anlattı: “Komşular bana seslendiler, ‘Çocuk ölüyor’ dediler. Hemen karakola gittim. Oradaki bir polis bana ‘D.Ö’nün annesi sen misin’ dedi. ‘Benim’ deyince ‘Sen nasıl çocuk terbiye etmişsin. Bana küfür etti, ben de dövdüm’ dedi. Bir kapıyı araladım, baktım oğlanı soymuşlar, suyun altına vermişler. O şekilde görünce sinirle aşağı indim, o polisi aradım ama arkadaşları oradan göndermiş. Tekrar içeri girdim. ‘D. yanımızda kalsın 5 dakika, biz göndeririz’ dediler, beni eve gönderdiler. Ben eve geçtikten sonra D. geldi. Rengi sararmıştı. Birden kusmaya başlayınca sağlık ocağına götürdüm. Doktor, ‘Bu çocuk çok kötü hemen hastaneye götürün’ dedi. O arada karakolun amiri araç göndermiş. Çocuğu hastaneye getirdik. Bir gece kaldı. Ertesi gün yine fenalaşınca bir kez daha getirdik, yatırdılar. Bu çocuktur. Küfür etti diye dövmeye hakkı yoktur. Daha önce de benzer şeyler oldu ama ben babasına söylemedim. Sadece benim çocuğuma değil, başka çocuklara da benzer şeyler yapıyorlardı.”Polise hak ettiği ceza verilsin


D.Ö’nün babası Abdulkadir Ö, oğlunu döven polis hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirterek “Olayın olduğu yerde kameralar var. O kameraların savcılık tarafından incelenmesini istiyoruz. Kendi halinde oyun oynayan çocuk durduk yere polise sataşır mı? Bir çocuk bu kadar dövülür mü? O polisin cezasız kalmasını istemiyoruz” dedi.Mersin Emniyeti: Soruşturma başlatıldı


Mersin Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Güner, yaşanan olayı doğruladı. “Çocuk bana küfür etti’ mazeret olamaz” diyen Güner, 8 yaşındaki D.Ö’yü döven polis memuru hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığını açıkladı.


  http://www.radikal.com.tr/1151344115134421

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  polis - şev_baş

  Türkiyedeki polislerin cidden psikolojik muayeneden geçmesi gerekiyor. Yani insanlara karşı hele ki küçücük çocuklara bu kadar rahat bir şekilde şiddet uygulanmasının mantığı yok..

  AIHMden baska yerde adalet bulamazsiniz - kujo84

  O polis bugun aciga alinir yarin terfi alir.Turk mahkemeleri bu ve bunun gibi polislere hicbir sekilde dokunmaz.AIHMden baska adaleti bulabileceginiz bir yer yok.

  Diğer polisler? - ayhan30

  işkenceye yardım yataklık eden,olayı görmezden gelen diğer polisler ne olacak? gerçi bu açığa alınan polis de bir ay sonra geri alınır ve terfi olur. devletin akp olduğu bu ülkede kimi kime şikayet edeceğiz.

  ahlak - mohikan123

  8 yaşındaki o çoçuk bile polislerden daha ahlaklı ve insancılmış baksanıza o yaşta bile dogruyu yanlışı biliyormuş dayak yeme ugruna bile arkadaşına tokAT ATMAMIŞ yanlış bir olaya alet olmamış ama bizim polisler hem çoçugu öldüresiye dövmüş hemde olayı kapatmak için hertürlü haltı yemişler bence bu olayda adı geçen bütün polisler hemen hapse atılmalı ve bunlara insanlık dersi verilmelidir.

  bitmez bunlar - fısıltı

  çünkü amip gibiler. polis versiyonu,gardiyan versiyonu,sivil vatandaş versiyonu,devlet adamı versiyonları var. ruhları bozuk nesil yetiştirmekte ipi kimseye bırakmazlar.durmak yok destan yazmaya devam(!)

  Arkadasina iskence etmeyen çocuga Polis iskence yapiyor. - ercan02

  Bu nasil bir ruh halidir? Sadist ruhlu insanlar tamda ruhlarini tatmin edecek ise atanmislar. Ellerinde silahlari arkalarinda onlari koruyan kanunlar adamlar çoluk çocuk, eylemci sade vatandas demeden dayaktan yada gazdan geçiriyor ve kimse "Ne oluyoruz beyler?" diyemiyor. Bu haberde arkadasina iskence etmeyen çocuga Polis iskence yapiyor. Bunun baska adi yok. Ve bu dava Zaman asimina ugramamali.

  molotoftur o molotof - keryil

  ya da tas atmistir. kirik banka cami. uc yuz araba yanmis. sokaga cikarken dayak yemeyi goze alacaksin. polis cocugu doverken bilegi burkulmus. gul mu atacakti? cocuk benim sokakta o cocugu kendi kendini doverken gorme hakkimi cignedi. polis emir vermis, cocuk mukavemette bulunmus, demek ki polisin siddet kullanma yetkisi var. bir de o cocugun ailesi 28 subat'ta neredeymis? tum bunlari soyledigime gore artik cocuk haksiz, polis haklidir arkadaslar. dagilabilirsiniz.