80 bin kişi SGK'da parasını unuttu!

80 bin kişi SGK'da parasını unuttu!
80 bin kişi SGK'da parasını unuttu!
Devletten alacağı olan kişilere birçok kez bilgilendirme yapılmasına karşın, 80 bin kişinin parasını almayı unuttuğu belirtiliyor. SGK yetkilileri ise uyardı: 5 yıl içinde hak sahipleri tarafından alınmayan paralar zamanaşımına uğrayacak...

Türkiye genelinde yaklaşık 80 bin kişinin devlette toplam 13 milyon TL'nin üzerinde bir alacağı bulunuyor...

Sosyal Güvenlik Kurumu, rapor paraları ve cenaze yardımları gibi belli bir takım ödeme ve yardımı hak sahiplerinin alması için anlaşmalı bankalara yatırıyor. Ancak Sosyal Güvelik Kurumu'ndan aldığımız bilgiye göre, yapılan 1 milyar TL'nin üzerindeki ödemeden yaklaşık 13 milyon TL'lik bir bölümü hak sahipleri tarafından teslim alınmazken, bu paralar aracı kurumların kasalarında halen hak sahiplerinin kendilerini alacağı günü bekliyor...

haber7'den Kenan Biter'in haberine göre SGK, tarafından her yıl milyonlarca kişiye, rapor paraları, emzirme yardımları, cenaze, tıbbi malzeme ödemeleri, ilaç ödemeleri, yolluk ve diş ödemeleri gibi birçok başlık altında ödeme yapılıyor.

3 BİNE YAKIN KİŞİ ACISINA DALDI PARASINI UNUTTU

Öte yandan cenaze yardımı ödemelerinde de çok ciddi bir rakam hak sahiplerince teslim alınmadı. Yakınını kaybettikten sonra SGK'ya dilekçe ile başvuru yapan 79 bin 787 kişinin adına çıkartılan toplam 40 milyon 301 bin TL'lik ödeme içinden 2 bin 977 kişi hakkına düşen payı almazken, 1 milyon 103 bin TL ise SGK'ya geri iade edildi. SGK tarafından ödenen cenaze yardımının tutarı ise 2013 yılı için 386 TL olarak belirlendi.

Hak sahipleri tarafından Türkiye'nin her yerindeki Ziraat Bankası şubelerine gidilerek nüfus cüzdanı ile alınabilecek olan ödemelerin, SGK tarafından bankaya yatırıldıktan sonra 6 ay içinde hak sahipleri tarafından teslim alınmaması halinde bu para tekrardan banka tarafından SGK'ya iade ediliyor. Böyle bir durum ile karşılaşanların ise SGK il müdürlüklerine başvurmaları halinde paralarını alabileceklerini söyleyen SGK yetkilileri, söz konusu paraların 5 yıl içinde alınmaması halinde tamamıyla SGK'ya devredileceğinin de uyarısını yapıyor...

Sorgulama yapmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.


  http://www.radikal.com.tr/115485011548503

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Linkten siteye ulaşabilen var mı? - berkayhür

  Hayır tıklayalı 8 dakika oldu hala yüklüyor, 4 kez yeniledim değişen bir şey yok. Yahu sayfa açılmıyor ki borç mu var alacak mı bakayım! Bir de dün başbakan SSK müdürü bay kemal falan demişti, çocuklara bilgisayar veriyormuş. Bilgisayarı versen n'olur, devletin sistemi hala yavaş!

  basit - mehmetkursun1977

  haberde bahsedildiği kadar kolay değil. bürokrasi dedikleri evrakları hazırlamak için 15 gün gerekli. almaktansa bırakmak daha akıllıca.

  NE DEMEK BU - HARAYDIN

  Fazladan tahsilatsa bu borcundan düşün yeniden para yatırırken. Emekli ise hesabına aktarın. Bu moda iyi bir şey değil. Bir taraftan milşyarlarca dolar tahsil edilemeyen alacak, bir taraftan SGK ve maliye farklı şekillerde fazla tahsilat yaparak insanları madur ediyor.Aylarca adam hem borçlu hem alacaklı oluyor. Adamın parası orada bekliyor adam habire para yatırmaya devam ediyor. Bilgisayarlar başka ne işe yarar?