80 bin YTL'ye yapılan arıtma tesisi Güvercinlik'te turistleri kaçırıyor

Bodrum'un Güvercinlik Köyü'nde iki yıl önce 80 bin YTL harcanarak yapılan arıtma tesisi yetersiz kalınca atık sular Pina Yarımadası'ndaki halepçamıyla kaplı ormanlık alana ve Güvercinlik Koyu'na bırakılıyor.

MUĞLA - Bodrum'un Güvercinlik Köyü'nde iki yıl önce 80 bin YTL harcanarak yapılan arıtma tesisi yetersiz kalınca atık sular Pina Yarımadası'ndaki halepçamıyla kaplı ormanlık alana ve Güvercinlik Koyu'na bırakılıyor.
Muğla İl Özel İdaresi tarafından, Bodrum'un Güvercinlik Köyü'ndeki dünyadaki en büyük Halepçamı Koruma Sahası'ndaki beş dönümlük alana 80 bin YTL harcanarak, iki yıl önce 1000 kişi kapasiteli doğal arıtma tesisi yapıldı. Ancak, doğal arıtma tesisinin kapasitesinin yetersiz gelmesi üzerine atık sular, doğaya ve denize bırakılmaya başladı. Atık sular, yedi kilometre uzaklıktaki Milas ilçesine bağlı Meşelik Köyü Kuyucak mevkiine kadar ulaştı. Ormanlık alanda kötü kokuya ve denizlerde kolibasili oranının artmasına neden oldu. Bazı ağaçlar da kurumaya başladı.
'İnceleme başlattık'
Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan iki yıl önce yapılan doğal arıtma tesisinin bölgeye hiç uygun olmadığının ortaya çıktığını belirterek 15 bin kişilik kimyasal arıtma tesisi projesinin bir an önce hayata geçirilmesi için gayret gösterdiklerini vurguladı. Kalkan, "Atık suyun deniz ve ormanlık alanda insan sağlığı açısından yarattığı tehlikenin tespiti için inceleme başlattık" dedi.
'Paralar boşuna gitti'
Güvercinlik Köyü Muhtarı Mehmet Gereme de 1 milyon 600 bin YTL'ye mal olacak yeni atık tesisini bir yıl içeresinde faaliyete geçirmeye çalışacaklarını söyledi. Şu andaki arıtma tesisinden kapasite fazlası atık suyu Orman Bölge Müdürlüğü'nden gerekli izinleri alarak doğaya saldıklarını vurgulayan Gereme şöyle devam etti: "İki yıl önce doğal arıtma tesisi yapılmasını istediğimizde, Anadolu'daki köylere yapılan modeli uygulamak istediler. Bu model ve kapasitenin uygun olmadığını anlatmaya çalıştık ancak başarılı olamadık. Paralar boşuna gitti."'Çocuklar pislikten hastalanıyor'
10 yıl önce Almanya'nın Hamburg kentinde doktorluk yaparken emekli olup Güvercinlik Köyü'ne yerleşen 64 yaşındaki Gabrielle Bühter, sorunun doğal arıtma tesisinin eski yöntemle yapılmış olmasından kaynaklandığını ileri sürdü. Bühter şöyle konuştu: "Doğaya salıverilerek yapılan arıtma sistemi 150 yıl geride kaldı. Atık sular, piknik yapılan ormanlık alanda dereler ve göletler oluşturdu. Denize boşaltılan pis sular nedeniyle kolibasili yüksek oranda görülmeye başlandı. Özellikle çocuklarda sık sık alerjik hastalıklar baş gösterdi. Bu durumu iki yıldır Bodrum Kaymakamlığı'na yazılı ve sözlü olarak iletiyorum ancak tedbir alınmadığı gibi cevap dahi verilmedi. Acil önlem alınmazsa felaketin boyutu çok daha büyük olabilir."
'Tazminat istiyorlar'
Bölgede hafta sonlarında tatil yapanların sayısının 15 bine, konaklayan turist sayısının ise 10 bine ulaştığını vurgulayan profesyonel tur rehberi Hande Sağlam, bölgedeki kötü kokunun turistleri kaçırdığını kaydetti. Sağlam, "Bölge neredeyse yaşanmaz hale geldi. Birçok turist Avrupalı acentelere bu durumu bildirmeye ve tatillerini yarıda kesip tazminat istemeye başladı. Sorumlular bulunup cezalandırılmalı" diye konuştu.