80. duruşmada af

Yedi yıl önce yanlış iğne yaparak üç yaşındaki Ayşen Başaran'ın kolunun kesilmesine neden olan hemşire Pakize Özkan'a verilen 185 bin liralık para cezası, affa girdiği gerekçesiyle bozuldu.

KIRKLARELİ - Yedi yıl önce yanlış iğne yaparak üç yaşındaki Ayşen Başaran'ın kolunun kesilmesine neden olan hemşire Pakize Özkan'a verilen 185 bin liralık para cezası, affa girdiği gerekçesiyle bozuldu. Soğuk algınlığı nedeniyle gittiği Lüleburgaz SSK Hastanesi'nde yanlış iğne sonucu sol kolu kesilen Ayşen Başaran'ın hukuk mücadelesi yıllarca sürdü.
Ağır para cezası!
Asliye Ceza Mahkemesi' nde sorumlular hakkında ceza, Asliye Hukuk Mahkemesi'nde de SSK aleyhine tazminat davası açıldı. Hemşire Özkan'a 22 gün hapis cezası verildi, bu ceza 185 bin lira ağır para cezasına çevrildi.
Şimdi bu cezanın da suçun 23 Nisan 1999 tarihinden önce işlenmesi nedeniyle af kapsamına girdiği gerekçesiyle kaldırılması gündeme geldi. SSK ise Ayşen'e 119 milyar lira tazminat ödemeye mahkûm edilmişti.
Yargıtay'ın bozma kararı üzerine dün Lüleburgaz Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeniden duruşma yapıldı. Duruşmaya annesi Şengül ve babası Hüseyin Başaran'la gelen Ayşen Başaran 80'inci kez hâkim karşısına çıktı.
Mahkemeye katılmayan sanık hemşirenin avukatları her karara uyacaklarını söyledi. Ayşen Başaran'ın avukatı ise suçun Af Yasası'na alınmasına itiraz etti ve dosyanın Anayasa Mahkemesi' ne gönderilmesini istedi. Mahkeme, bu konuda karar vermek üzere dosyanın incelemeye alınmasına karar verip, duruşmayı erteledi.
Ayşen: Affetmem
İlköğretim okulu 4'üncü sınıf öğrencisi Ayşen Başaran, "Suçlular affedilse bile ben onları afetmeyeceğim. Onlar yine benim gibi çocuklara zarar verirler" dedi. Yıllardır
mahkeme kapılarında süründüklerini belirten baba Hüseyin Başaran ise, "Kızımın kolunun kesilmesine neden olanları affederken bize mi sordular?" diye tepki gösterdi. Anne Şengül Başaran ise kızının durumu yüzünden bir yıldır psikolojik tedavi görüyor.