'80 tank yürüt' dediler 20 tane yürüttüm

'80 tank yürüt' dediler 20 tane yürüttüm
'80 tank yürüt' dediler 20 tane yürüttüm

Emekli Korgeneral İyigün, nöbetçi mahkeme tarafından darbeye teşebbüs suçlamasıyla tutuklandı.

28 Şubat'ın EDOK Komutanı İyigün, Sincan'da tankların yürütülmesi olayı için dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı ile Çevik Bir'i suçladı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

28 Şubat döneminde Sincan’da tankların yürütülmesi emrini veren komutanlar arasında yer aldığı belirtilen dönemin Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı emekli Korgeneral İzzettin İyigün, soruşturma kapsamında dün şüpheli sıfatıyla ifade verdi. Dönemin komutanlarını eleştiren İyigün, Sincan’da tankların yürütülmesi emrini dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı’nın verdiğini belirterek, “Bana ‘80 tank yürütün’ dediler. Emre rağmen sadece 20 tankın yürütülmesine karar verdim” diye konuştu.
Savcı Mustafa Bilgili’nin talimatı üzerine İstanbul ’da gözaltına alınıp Ankara ’ya getirilen İzzettin İyigün Savcı Bilgili’ye “Sayın Savcı, beni sabırla dinleyecekseniz, anlatacağım. 6 aydır ben bunun için hazırlandım” dedi. Savcı Bilgili’nin “Tankları yürütülmesi emrini siz mi verdiniz” sorusuna İyigün, “Emir dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Hikmet Köksal ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Doğu Aktulga tarafından verildi. Güzergahı da onlar belirledi. Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevir Bir’in de haberi vardı. Bana ‘80 tank yürütün’ dediler. Emre rağmen ben sadece 20 tankın yürütülmesine karar verdim. 80 tanık yürütülmesi çok büyük etki yaratırdı” yanıtını verdi.

‘Hükümet’e karşı çalışmışlar’

İyigün, Batı Çalışma Grubu (BÇG) yapılanmasına ilişkin belgelerin sorulması üzerine “Ben bu belgeleri ilk defa burada görüyorum. Ancak belgelerden anlaşıldığı üzere BÇG’nin hükümete karşı bir faaliyet içinde olduğu anlaşılıyor” dedi.

‘Orgeneral yapılmadım’

BÇG yapısı içinde yer almadığını söyleyen İzzettin İyigün, dönemin komuta kademesini suçlayarak “Ben bunlardan farklı düşünürüm. Bunu bilirler, onun için orgeneral yapılmadım. Korgenerallik rütbesinde emekli edildim” diye konuştu. Akşam saatlerinde tutuklanan İyigün “ Türkiye Cumhuriyeti bir generalini daha kaybetti. Karara itiraz hakkım var ancak itiraz etmeyi düşünmüyorum” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/112413111241315

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  NORMAL ZEKA - HARAYDIN

  Tankları bu millet düşmanı için aldı, kendi seçtiği hükümete karşı kullanılsın diye değil. Normal zekaya sahip biri bunu bilir. Kanunsuz emir uygulamak suçtur, normal zekaya sahip biri bunu da bilir. Peki düşman devlet hükümetine değilş de kendi hükümetine karşı 80 tank yürüt dediler diye 20 tank yürütmek suç olmaktan çıkıyor mu? Normal zekanın algıladığı bir şeyi kurmay zekası algılayamıyorsa bu millet niye maaş ödesin ki size?

  DAVA ADAMI - m.rozbilen

  Dava adamı kimdir? Yaptığının arkasında durandır.Dolayısiyla yaptıkları her hareket bilinçlidir.Nasıl olur,farkında değilim,o gün izinli idim,sehven olmuştur demek kaçamaklı ve cezadan kurtulma amaçlı cevaplardır.Ama bu ülkenin paşa ya da general rütbesine getirdiği bu adamların düştüğü acınacak hallerine bakın.Biri çıkıp mesela,ülkenin bekası,vatan millet,toplumun huzuru v.s.sebeplerle yaptım diye biliyor mu? Cevap hayır tabi.Çünkü bunlar hem dava adamı değil hem de mantıklı gerekçeleri yok.Yaşım itibariyle geçmişte gördüğümüz ve onları darağacında sallandırılırken gördüğümüz Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının,asılmaya giderken bile davalarından asla taviz vermemeleri, dava adamı olmanın herkesin harcı olmadığını gösteriyor.

  Bumu eğitimden sorumlu komutan - Ukelaa

  Birde askerler iyi eğitim alır derler , eğer bu adamlar düzenliyorsa askeri eğitimi , durum eyvah eyvah . Nedenmi böyle diyorum , adam şunu anlayamamış halen , şehrin göbeğine tankla girdiğinde bu askerlere çarşı izni olmaz , bu gövde gösterisi olur . Ha 20 tankla yapmışsın ha 80 tankla , istersen tek bir tank gönder mana gayet iyi anlaşılır , sanki bir tank sınırı var o sayıdan az olursa sorun değil , o sayıyı geçince suç oluyor , 28.42 tanktan fazlası suç oluyor herhalde . Diğer bir konuda Türk askeri dürüst , cesaretli , şereflidir vs. gibi laflarla büyüdük , ama hiçbir komutan çıkmadıki , evet kardeşim ben yaptım , yaptığım işin arkasında da duruyorum , eğer yanıldıysamda özür diliyorum desin . Demekki neymiş , biz hep bu komutanların ne yaptığını yanlış anlamışız , aslında 1980'de de darbe yapılmamış , askere toplu halde çarşı izni vermişler , alın tankınızı tüfeğinizi biraz gezip gelin , birkaç onbin arkadaşıda askeri tesislerimizi ziyaret için davet edin demişler . Ne kadar kötü niyetliyiz toplum olarak , çok fena kınadım şimdi kendimi .

  adam şırıngayı damarınıza sokacağız diyor - demlicay2011

  tanklar yürüyor. ceza tanklara veriliyor. şırıngacı nerde. o demokrasi düşmanı nerde? koluma şırınga ver de görelim hadi. cumhuriyetin damlası yeter sizin gibi arsızlara. şırıngaymış. al sen o şırıngayı kendi koluna vur. vurda müslüman ol hak yeme. istila etmeye çalışma. senin dinin sana benim dinim bana diyemediniz gitti. 10 milyon hintli hacıyı bir o kadar budisti yok etmek için sıra bekliyorsunuz ben sizi bilirim. sizde beni. nesiniz siz yahu. hiç müslümanlıkla ilginiz var mı? şu şırıngacılar başımızın belası.

  acaba - ahmetsomut

  acaba 80 tank yürütmemesinin nedeni 80 tane sağlam tank bulamamasından olabilir mi? Şu askerler milleti fişleyip halkın seçtiği hükümetleri devirme hayalleri kurmayı bırakıp silahına, cephanesine, topuna, tüfeğine baksa ne de iyi olacak!..