800 polis arıyor, üç kayıp çocuk sır oldu...

800 polis arıyor, üç kayıp çocuk sır oldu...
800 polis arıyor, üç kayıp çocuk sır oldu...

Türkan (üstte) bu yıl beşe gidecekti. Sınıf arkadaşları, umutla bekliyor. Anneler Leyla Tekin (sağda) ile Özlem Ay, ?Çocuklarımızı kaçırdılarsa ne olur bıraksınlar? diye ağlıyor.

KAYSERİ - Bayramda şeker toplarken ortadan kaybolan üç çocuğu arama çalışmalarından beşinci günde de sonuç alınamadı.
Özel donanımlı polis ve jandarmalar, Sivil Savunma ve AKUT ekipleri, bölgede tarama çalışmalarını sürdürüyor. Ahmet Tuna Tekin ve kardeşi Dilruba Tekin ve komşularının kızı Türkan Ay, pazartesi günü şeker toplamaya çıktıkları Yenidoğan Mahallesi Hunat Sokağı’ndaki evlerine bir daha dönmedi. Kayıp üç çocuğu bulmak için polis ve jandarma, Sivil Savunma ve AKUT’un yanı sıra, tüm ilçe seferber oldu.
Emniyet Müdürlüğü bünyesinde karakol, hastane, çevik kuvvet başta olmak üzere 800’e aşkın polis, aramaya çıktı. Talas Kaymakamlığı binasında yapılan koordinasyon toplantısında, üç çocuğun kaybolduğu noktadan itibaren 25 kilometre çapındaki bir alanının tek tek elden geçirilmesi kararlaştırıldı. Ellerinde, dürbün, ip, fener ve diğer donanımlar bulunan polis, jandarma ve Sivil Savunma timleri, ekipler halinde çevreye dağıldı. 800 polis, tam donanımlı 10 Sivil Savunmacı ve  Jandarma Doğal Afet Arama ve Kurtarma timi ‘Tezgel’ ve ‘Resim’ adlı iki köpekle, resmi ve sivil timler belediye otobüsü ve polise ait araçlarla, Talas ilçesinde ve çevresindeki  Mimarsinan ve Endürlük, Hisarcık Mahallelerindeki kuyu, derin vadi ve terk  edilmiş evlerde aramalarını sürdürdü. Bu arada Tekin kardeşlerin annesi Leyla Tekin, Yenidoğan Mahallesi’ndeki evlerine 8 Haziran’da taşındıklarını, mahallede ve çevrelerinde herhangi bir hasım ve düşmanlarının olmadığını tekrarladı.

Okul sıraları boş kaldı
Kayıp çocukların okuduğu Ahmet-Cemile Oğulcuklu İlköğretim Okulu’nda ise dün eğitim yılı hüzünlü başladı. Türkan’ın bu yıl gideceği 5- C sınıfı ögrencileri, öğretmenleri Şerife Tok eşliğinde törendeki yerlerini aldı. Türkay Ay’ın sıra arkadaşı Fatmagül Bildik çok üzgün olduğunu belirterek, “Türkan’la dört yıl birlikte okuduk. Çok iyi bir arkadaşımdı. Kaybolduktan sonra ben de çok aradım. Ancak bulamadım” dedi. (dha)