800 yıl yok edemedi, altın hırsı yıkıyor

800 yıl yok edemedi, altın hırsı yıkıyor
800 yıl yok edemedi, altın hırsı yıkıyor

1255?te yapılan Çanlı Köprü?nün artık ne bir çanı ne de kitabesi var. Yakında ilgisizlikten tamamen çökecek. FOTOĞRAF: YAVUZ KUŞDEMİR / DHA

UŞAK- Selçuklulardan kalma 800 yıllık Çanlı Köprü’yü, ‘ayaklarında altın saklı’ dedikodusuyla başlayan kaçak define kazıları yıkıyor.
1255 yılında inşa edilen Çanlı Köprü ‘Sarı saman sarı altun. Bunu yaptıran Hatice Hatun. Yakılıp yıktırılırsa yaptırılsın’ cümlesinin yer aldığı kitabesi ve köprüye adını veren çanının çalınmasının ardından, bu kez halk arasında dolaşan ‘Ayaklarında altın var’ dedikodusu köprüyü yıkılma aşamasına getirdi.
Özellikle kitabede geçen ‘altın’ kelimesi nedeniyle ayaklarında yapılan kazılardan nasibini alan köprü, yılların ihmaline dayanamaz noktaya geldi. Kaçak definecilerin tahribatından kurtulamayan köprü, aynı zamanda çevre felaketinden de nasibini aldı. Tarihi köprünün altından akan Dokuzsele Deresi de, Çanlı Tabakhanesi’nde üretim yapan bazı deri işletmelerinden gelen pis su ve kimyasal atıklar nedeniyle simsiyah akarak köprüye zarar veriyor. (dha)