80'i İstanbul'da 300'e yakın gözaltı

Nevruz, yurt genelinde 'sakin' geçerken, zaman zaman güvenlik güçleriyle göstericiler arasında arbedeler yaşandı. Olaylarda, 300'e yakın kişi gözaltına alındı.

ŞANLIURFA/BATMAN/MERSİN/ADANA - Nevruz, yurt genelinde 'sakin' geçerken, zaman zaman güvenlik güçleriyle göstericiler arasında arbedeler yaşandı. Olaylarda, 300'e yakın kişi gözaltına alındı.
Diyarbakır'da 300, Van ve Batman'da 50, Mersin'de 20, Adana, Şanlıurfa'da 10'ar bin kişinin katıldığı kutlamalarda tüm uyarılara rağmen PKK flamaları ve 'konfederalizm' bayrağı taşındı, Öcalan posterleri açıldı. Diyarbakır'da atılan taşlar nedeniyle bir polis yaralandı. 32 kişi gözaltına alındı. Mersin'de miting alanının dışında üç kişi arasında bıçaklı kavga çıktı. Polis gruba müdahale etti. Alandakiler bu olayı mitinge müdahale olarak algılayınca, polise taş ve pet şişe yağdırdı. Siirt'te DTP'nin organizasyonunda alana yasadışı flamalar sokmak isteyen bir grup polisle çatıştı, 22 kişi gözaltına alındı. Alanda bir grup yüzlerini kapatıp konfederalizm bayrağı ve Öcalan posterleri açtı. Birçok ilde, DTP'lilerin konuşmalarında geçen 'Sayın Öcalan' sözleri üzerine yetkililer soruşturma başlattı.
İstanbul'da gaz bombalı müdahale
İstanbul'da DTP'nin de aralarında olduğu bazı partiler ve sivil toplum örgütlerince Kazlıçeşme'de düzenlenen ve Öcalan posterleri ve sloganları nedeniyle gergin başlayan kutlama olaylı bitti. Yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı kutlamanın ardından ara sokaklarda polisle çatışan gruplara, kaçtıkları tren istasyonunda gaz bombalarıyla müdahale edildi. İstasyonda bekleyen vatandaşların da etkilendiği müdahalenin ardından 80 kişi gözaltına alındı. (dha, aa)