81 ilin 31'inde cemevi yok

81 ilin 31'inde cemevi yok
81 ilin 31'inde cemevi yok
Türkiye'nin cemevi haritasına göre en fazla cemevi Tokat, Çorum ve Kahramanmaraş'ta. Cami sayısı 82 bin 693, cemevi sayısı 937

ANKARA - CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Türkiye 'de 31 ilde Cemevi olmadığını, 82 bin camiye karşılık sadece 937 cemevi olduğunu açıkladı. Aygün, "81 ilin 31'inde Aleviler'in mekansal imkan olarak kendilerini ifade edebilecekleri hiçbir yer bulunmamaktadır" dedi.  Vatan gazetesinden Kıvanç El'in haberine göre, Aygün, İçişleri Bakanlığı'na başvurarak 81 il bazında içme suyu şebekesi, cami, internet alt yapısı ve cemevi bulunan köyleri sordu. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü'nden gelen yanıtta, Cemevi sayısının illere göre dağılımı verildi. Aygün'e verilen yanıttaki verilere göre Türkiye'deki toplam 937 Cemevi bulunurken, 81 ilin 31'inde Cemevi yok. En fazla cemevi sırasıyla Tokat, Çorum, Kahramanmaraş, İstanbul , Amasya, Ankara ve Yozgat'ta yer alıyor.

Cemevi olmayan 31 il şöyle: Afyonkarahisar, Ağrı, Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Erzurum, Giresun, Hakkari, Hatay, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Mardin, Muğla, Niğde, Rize, Siirt, Sinop, Trabzon, Van, Aksaray, Karaman, Batman, Şırnak, Bartın, Iğdır, Karabük, Kilis, Düzce.


"AMAÇ ALTERNATİF GÖSTERMEK DEĞİL"

Aygün, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Cemevleri Alevilerin ibadet mekanı olmasının yanı sıra, hayati önemi aynı zamanda 'sivil bir dinselliğin' mekansal imkanı ve ifadesidir. Bu mekansal imkanin nicel karşılığı ya da eşitliği Türkiye Cumhuriyeti’nin 81 ilinde 937 Cemevine tekabül etmektedir. 81 ilin 31’inde Aleviler’in mekansal imkan olarak kendilerini ifade edebilecekleri hiçbir yer bulunmamaktadır. Öte yandan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verdiği istatistiklerine göre, Türkiye’de toplam 82 bin 693 cami bulunmakta ve en çok cami 3 bin 113 ile İstanbul ilk sırada yer almaktadır. Cami ve Cemevlerine dair vermiş olduğumuz sayısal veya nicel veriler ikisinden birini diğerine indirgemek ya da birini diğerine alternatif olarak göstermek değildir. Tam tersine eşit haklar perspektifinden, eşitlik ilkesinin tam gözetir nitelikte hiçbir zaman uygulanmadığını nicel ya da sayısal veriler aracılığı ile görünür kılmaya çalışmaktır." (Vatan)


  http://www.radikal.com.tr/112539611253962

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sevgili yorumcuya... - poiesiss

  Karşımızda onlarca cami projesi varken ki bu Türkiye'deki okul sayısını aştı, yıllarca ezilen, asimile edeilen, yok edilmeye çalışılan aleviler Cemevi isteyince sorun oluyor, ayrımcılık oluyor, cehalet oluyor anlamış değilim. Sadece biraz empati her şeyi çözer.

  kara cehalet - HARAYDIN

  Cami sayısı cemevi sayısı, bu ne kara cehalettir. Ana sınıfında elma ile armut toplanmaz ve kıyaslanmaz diye öğretilir, ana sınıfı düzeyinde de mi eğitiminiz yok? Alevi, Mevlevi, Bektaşi, Rıfai.... sayabileceğiniz en az 155 çeşit müslüman vardır. Bunların herbirisinin diğerinden farklı mistik ritüelleri vardır. İnsanların en çok bildiği sema ve semahtır. Cami ise müslümanlığın kilise karşılığı ibadethanesidir. Camiye giderek ibadet yapma yapmama başka şey şap ile şekeri sap ile samanı karıştırmak başka şeydir. Sema semah ile cemevi mevlevievi, bektaşi ocağı vs ile ile kıyaslanır.Bu kara cehaletle insanların mutlak farklı ayrıştırma ve çatıştırma oyunlarına gelecek şekilde davranmanın kime ne yararı var? Bakın çevrenize Anadolu Aleviliği özel bir tezgahla çatıştırılmadığında huzurlu iken çevrenizde sürekli kan dökülüyor acaba farkın ne olduğunu anlayamayacak kadar kara cahil olanlar bu mevzuda fikir yürütmeseler olmaz mı? Bırakın sema yapan da seömah yapanda kendi dünyasında yapsın ne resmi statü ile yarıştırıp ayrıştırmayın ne de sıkıştırıp hayatlarından bezdirmeyin kimseyi. Cumhuriyetin eşitliğinin yapmaya çalışıpğ tam yapamadığı budur. Ayrıştırıp kutuplaştırdıkça çevrenizdeki ortaçağ karanlığına benzersiniz. Bakın her gün birileri bombalanıyor, hayat kan ve bomba üstünden yürüyor, bu müslümanlığın tamamına zıt, neden buna uygun davranmamayı marifet sanıyorsunuz?