81. yıla 'eksik'li kutlama

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, devletin zirvesinde 'eksik' kutlandı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kutlamaları kabul ettiği Meclis'teki törene AKP'li milletvekilleri ilgi göstermedi.

ANKARA - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, devletin zirvesinde 'eksik' kutlandı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kutlamaları kabul ettiği Meclis'teki törene AKP'li milletvekilleri ilgi göstermedi. Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın da törenlerde bulunmaması dikkat çekti. Yurtdışında bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan'la Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de törenlere katılamadı.
Ankara'da ilk tören Anıtkabir'deydi. Sezer, Anıtkabir defterine, "Yüce Atatürk, en büyük eseriniz bizlere emanetiniz laik ve demokratik Cumhuriyet'i 81. yılına ulaştırmanın güveni ve gururuyla huzurunuzdayız. Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm kurumları ve yurttaşlarının katkılarıyla ulusal değerlerine sahip çıkarak çağdaş uygarlığın güçlü ortaklarından biri durumuna geleceğine yürekten inanıyorum" diye yazdı.
Bütün subaylar geldi
Anıtkabir'deki törenlere, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a vekâlet eden Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, CHP lideri Deniz Baykal da katıldı. Ankara Garnizonu'ndaki subayların da geldiği törenlerde Harp Okulu öğrencileri de hazır bulundu.
Sezer, daha sonra TBMM'ye geçerek tören salonunda kutlamaları kabul etti. Buradaki törende de Özkök, Baykal, Arınç, Şahin ve DYP lideri Mehmet Ağar'ın yanı sıra 11 bakan, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, siyasi partilerin grup başkanvekilleri ve çoğu CHP'li 48 milletvekili yer aldı. AKP'li milletvekilleri ise 'seçim bölgelerindeki törenlere katılacakları' gerekçesiyle törene gelmedi. AKP'yi törenlerde Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, genel başkan yardımcıları Necati Çetinkaya, Reha Denemeç, CHP'yi de grup başkanvekilleri Kemal Anadol, Haluk Koç, Genel Sekreter Önder Sav temsil etti. Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya ve Sayıştay Başkanı Mehmet Damar'ın hazır bulunduğu törenlere Yargıtay Başkanı Özkaya gelmedi.
Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Bakanlar Kurulu üyelerinin büyük bölümü yurtdışında oldukları için katılamadı. Erdoğan ve Gül, AB Anayasası imza törenine katıldığı için Roma'daydı.