‘Sessiz yürüyüş’ çağrısı

Sivil toplum kuruluşları, Dink’in cenazesinin toprağa verileceği gün düzenlenecek yürüyüşe katılım çağrısı yaptı.

Aralarında DİSK’in de yer aldığı çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Hrant Dink’in cenazesinin toprağa verileceği 23 Ocak Salı günü yapılacak ‘Sessiz yürüyüş’e katılım çağrısında bulundu.
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi’nin de katılımıyla Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde toplantı yapıldı. Toplantıda sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Yazar Oya Baydar, cinayetin bütün Türkiye’nin gözleri önünde adım adım hazırlandığını ileri sürdü. ‘Türkiye’de kardeşi kardeşe düşman eden, linç kültürünü benimseyen ortamın yaratılmak istendiğini’ savunan Baydar şöyle konuştu: "Bu topraklar üzerinde barış içinde, bir arada, birbirimizi anlayarak, hissederek, özgürce yaşamamızı istemeyenler, korkuyu, şiddeti, çatışmayı
toplumsal ortamımızda etkin kılmamaya çalışıyorlar. Hrant’ın bu topraklar için beslediği umudu yitirmeyelim. Ermeni ve Kürt sorunuyla, bizi birbirimize düşman eden tüm sorunlarımızla hesaplaşma cesareti gösterelim. Türkiye’ye ve dünyaya mesaj olacak bu cenaze töreni, bizim, şiddete, bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara ve Türkiye’de şiddet ortamını beslemek isteyenlere karşı büyük bir gösteri ve karşı duruşumuz olmalı."
İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu adına konuşan Tayfun Mater ise Dink ailesinin cenaze töreni ile ilgili devletten gelen çeşitli istem ve önerileri reddettiğini iddia etti.
Ermeni asıllı gazeteci olarak kendini tanıtan Raffi Hermonn da bu topraklarda farklı köken, etnik ve kişiliklere sahip insanların bir arada yaşamasını engellemek isteyenlerin hiç heveslenmemeleri gerektiğini belirterek, eninde sonunda barış ve huzurun oluşacağını söyledi.