84 yaşındaki ikizler aynı gün aynı hastalığa yakalandı aynı gün öldü

84 yaşındaki ikizler aynı gün aynı hastalığa yakalandı aynı gün öldü
84 yaşındaki ikizler aynı gün aynı hastalığa yakalandı aynı gün öldü

Musa Genç ile ikizi Hürü Uyduran en son ölümlerinden birkaç hafta önce buluşmuş.

OSMANİYE - Aynı gün doğdular, birbirinden habersiz aynı gün gittikleri aynı hastanede aynı ameliyatı oldular ve aynı gün hayata veda ettiler.
Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Kesim köyünde yaşayan 84 yaşındaki dokuz çocuk babası Musa Genç, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti. Cenaze için Osmaniye’ye gelen 67 yaşındaki Veli Uyduran Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesine bağlı Kumarlı köyünde yaşayan dayısının, ikizi annesi Hürü Uyduran’ın ölüm haberini aldı.

Aynı gün aynı ameliyat
Annesi ile dayısının 17 yıl önce de birbirlerinden habersiz gittikleri hastanede tesadüfen karşılaşıp aynı hastalıktan aynı gün ameliyat geçirdiğini anlatan Veli Uyduran, şunları söyledi: “Annem, sık sık Kadirli’ye gelir, dayımı görürdü. Apandisit sıkıntısı çektiği halde dayımın üzülmemesi için ona bahsetmemiş. Oysa, dayım da aynı hastalıktan sıkıntı çekiyormuş. Birbirlerine söylememişler bu rahatsızlıklarını, ancak hastanede karşı karşıya gelince çok şaşırmışlar. Annem ve dayım arasındaki duygusal ve fiziksel bağlantıları doktorlara da sorduk. Doktorların söylediğine göre, birçok hastalıkta genetik faktörler olduğundan, her ikisinin de aynı rahatsızlığa yakalanması doğalmış, ancak onların duyguları bile birbirine benzerdi. Annem bazen ‘içimde bir sıkıntı var, dayınızın başında bir sorun var’ derdi. Dayımın yaşadığı üzüntüyü de sevinci de hissederdi.”
İkiz kardeşlerden Musa Genç’in Kadirli’nin Kesim köyünde, kız kardeşi Hürü Uyduran’ın ise Andırın’ın Kumarlı köyünde, aynı gün ölmesi nedeniyle, aileler her iki cenaze törenine de katılabilmek için cenazeleri bir gün arayla toprağa verdi. (aa)