85 kişi evine dönemedi

85 kişi evine dönemedi
85 kişi evine dönemedi

Yolları Bolu?dan geçen sürücüler sabah saatlerinde yoğun sise yakalandı. Tatili Ege ve Akdeniz?de geçirenler, Çanakkale?de feribot kuyruğundaydı. fotoğraf: ERGÜN AYAZ / DHA

Yollardaki bayram kalabalığına yoğun sis ve yağış eklenince dört günlük tatilde trafik 85 can aldı. Tatilin son günü yollarda konvoylar oluştu. Feribot kuyruklarını ek seferler de eritemedi

İSTANBUL - Bayram tatili heyecanıyla çıkılan yollarda 85 kişi kaza kurbanı oldu.
Bayram öncesi trafik ve jandarma ekiplerinin tüm uyarılarına rağmen, yağışın ve sisin de etkisiyle kazalarda bilanço yine ağır oldu. Arife günü olan perşembe öğlen saatlerinden itibaren karayollarındaki yoğunluk artarken, kazalarda büyük artış oldu. Arife gününden dün akşam saatlerine kadar 130’u aşkın kaza meydana geldi. Kazalara, aşırı hız, hatalı sollama, dikkatsizlik ve uykusuzluk sonucu oluşan yorgunluk, hava ve yol şartları neden oldu. Kazalarda 85 kişi hayatını kaybederken 475 kişi de yaralandı.
Bu arada yollarda dün dönüş telaşı vardı. 

* İstanbul’u Anadolu’ya bağlayan köprü konumundaki Kocaeli’de TEM yolunun Bekirdere rampasında önceki gece yarısına kadar devam eden sıkıntı, dün akşam artarak sürdü. Ankara, Ege ve Akdeniz bölgelerinden gelen araç trafiğinin de kesişme noktası olan TEM yolunun Bekirdere Rampası’nda üç şerit olan yol iki şeride düştüğü için burada araçlar ağır ağır ilerleyebildi.  Trafik zaman zaman durma noktasına geldi. 

* Bursa yönünden gelen araç sürücülerinin tercih ettiği Yalova Topçular’daki Feribot İskelesi’nde de öğlen saatlerinde başlayan yoğunluk akşam saatlerinde daha da arttı. İDO sekiz olan feribot sayısını 13’e çıkardı. 13 feribot, Yalova ile Gebze Eskihisar arasında karşılıklı sefer yapmasına rağmen Topçular’dan Yalova’ya kadar uzanan araç kuyrukları oluştu.

* Bayram tatilini Ege ve Akdeniz’de geçiren tatilciler Çanakkale ve Bandırma’da feribot kuyruklarındaydı. Çanakkale-Eceabat ve Gelibolu-Lapseki hatlarında üçer araba vapuru hareket saatlerini beklemeden sefer yaptı. Balık-esir’in Bandırma ilçesindeki feribot iskelesinde uzun kuyruklar oluştu. Bandırma’dan Yenikapı’ya 11, Yenikapı’dan Bandırma’ya ise altı sefer olmak üzere toplam 17 sefer konuldu. 

* Bolu’da sabah saatlerinde başlayan yoğun sis,  dönüş trafiğini yavaşlattı.  D-100 karayolunda etkili sis nedeniyle görüş mesafesi yer yer 30 metreye kadar düştü. Bolu Dağı Tüneli’nde de bayram dönüşü nedeniyle yoğunluk vardı.  Karayolları ve trafik ekipleri, sürücüleri aşırı hız,yakın takip ve uykusuz araç kullanımı konusunda uyardı.  (dha, aa)