850 kişi ilik için umutla bekliyor

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası Koordinatörü Doç. Dr. Sarper Diler, Türkiye'nin kemik iliği vericisi bakımından dünyanın en fakir ülkelerinden biri olduğunu belirterek...

KAYSERİ - İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası Koordinatörü Doç. Dr. Sarper Diler, Türkiye'nin kemik iliği vericisi bakımından dünyanın en fakir ülkelerinden biri olduğunu belirterek, mevcut 30 bin olan verici sayısının 300 bine çıkarılması gerektiğini söyledi. Amerika'da ayda 150, Almanya'da 70 aile dışı kemik iliği nakli yapıldığını vurgulayan Diler, Türkiye'de ise bu sayının yılda sadece iki olduğuna dikkati çekti.
Türkiye'deki 10'uncu aile dışı kemik iliği nakli için Kayseri'ye gelen ve Almanya'dan alınan kemik iliğini 23 yaşındaki Büşra Büyükçapar'a nakleden ekipte yer alan Diler, kemik iliği vericisi azlığının, lösemilileri zor durumda bıraktığını söyledi. Kemik iliği bağışının kan vermek kadar basit hale geldiğini belirten Diler şöyle konuştu: "Ameliyat olmak, masaya yatmak yok. İnsanlar, kemik iliği denilince, kemik açılıp içinden alınacakmış hissine kapılıyor. Bu son derece yanlış. 550 bin nüfuslu Güney Kıbrıs'ın 114 bin vericisi var. Türkiye'nin verici havuzunun acilen artırılması gerekiyor."
Bir protokol örneği hazırlayarak 5.5 ay önce Sağlık Bakanlığı'na gönderdiklerini belirten Diler, "Şu anda aile dışı kemik iliği nakli bekleyen 850 hasta adına bu protokolün bir an evvel imzalanması hepimizin dileği" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7559487559480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.