87 yıllık Köy Kanunu değişiyor

87 yıllık Köy Kanunu değişiyor
87 yıllık Köy Kanunu değişiyor
52 bin köy ve mahalle muhtarı ile köylerde yaşayan vatandaşları yakından ilgilendiren kanun tasarısı taslağında, 1924 tarihli Köy Kanunu'nda önemli değişiklikler yer alıyor

ANKARA - Türkiye 'de uygulanan 87 yıllık Köy Kanunu değiştiriliyor. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün hazırladığı taslakta, muhtarların ekonomik ve sosyal durumlarında iyileştirmeler yer alıyor. Muhtarlara yılda 30 gün izin hakkı verilirken, maaşlar da nüfusa göre kademeli olarak düzenlenecek.

Hükümet, 1924 tarihli Köy Kanunu'nu yenilemek için kolları sıvadı. Türkiye genelinde 52 bin köy ve mahalle muhtarının yanı sıra köylerde yaşayan vatandaşları yakından ilgilendiren kanun tasarısı taslağında, 87 yıllık Köy Kanunu'nda önemli değişiklikler yer alıyor.

İçişleri Bakanlığı hukukçularının hazırladığı taslağa göre, muhtarlara yılda 30 gün izin hakkı verilecek. “İhtiyar heyeti” kavramı da yerini “Köy Meclisi”ne bırakacak. Muhtarlar, izinde oldukları süre için yerine vekalet edecek kişiyi Köy Meclisinden seçecek.

MİMAR, MÜHENDİS İSTİHDAM EDEBİLECEKLER
Düzenleme ayrıca, köylerde ihtiyaç halinde mimar, mühendis, veteriner, teknisyen, tekniker ve işçi, istihdamına imkan sağlıyor. Köylerde görev yapacak personele ödenecek ücretin üst sınırı da aynı yasada hükme bağlanırken, köyün yıllık toplam personel giderlerine de sınırlama getiriliyor.

KÖYLERDE ÇOK KATLI YAPILAŞMAYA FREN
Köy Kanunu değişikliğiyle, köylerde yapılaşmaya da çekidüzen getiriliyor. Yapılaşma için il özel idaresi ve kaymakamlığın onayı şartı getirilirken, bina yüksekliği de 12,5metre, kat yüksekliği 4 olarak belirlendi. Düzenlemeyle ayrıca, köylerde görselliğe de yer verilerek, “İl özel idareleri, köy yerleşik alanlarında yapılacak yapılar için yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun projeler yapar ve yaptırır. Bu projelerin uygulanmasını zorunlu kılabilir” hükmü getiriliyor. Ayrıca, köylerde yapılan inşaatlar her türlü harçtan muaf tutulacak.

MUHTARA HİZMET ETTİĞİ NÜFUSA GÖRE MAAŞ
Kanunun değiştirilmesiyle köyler nüfuslarına göre sınıflandırılacak ve 3 gruba ayrılacak.

Nüfusu bin 500'den yukarı köyler birinci grup, nüfusu 250'den bin 500'e kadar olan köyler ikinci grup, nüfusu 250'ye kadar olan köyler üçüncü grubu oluşturacak. Birinci grup köylerde muhtarların 2012 Ocak memur maaş artışına göre yaklaşık 850, ikinci grup köylerde 620, üçüncü grup köylerde ise 420 TL civarında maaş alması öngörülüyor. Şehir ve kasabadaki mahalle muhtarlarının maaşı ise üçüncü grup muhtar maaşına denk olacak.

Muhtarlarının sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanacak. Emekli maaşı alan muhtarların maaşlarında muhtarlık maaşı almaları gerekçe gösterilerek kesinti yapılmayacak.

‘MUHTARLAR BİZİM GÖZÜMÜZ, KULAĞIMIZ’
Taslağı değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, “Muhtarlarımıza çok büyük önem vermekteyiz, onlar bizim gözümüz, kulağımız. Sorunları, istekleri en iyi bilen onlardır” dedi.

Türkiye genelinde muhtarlık binalarının yenilenmesi için çalışmaların sürdüğünü ve muhtarlara e-devlet uygulaması kapsamında dizüstü bilgisayar dağıtıldığını anımsatan Tanrıverdi, “Muhtarların çalışma şartlarının iyileştirilmesi, özlük haklarının yeniden düzenlenmesi gibi konular üzerindeki çalışmalar son aşamaya geldi. Köy Kanunu kısa süre içinde TBMM gündemine gelecek” diye konuştu.

300'DEN FAZLA MUHTAR DERNEĞİ
“Muhtar ödeneklerinin artırılması, primlerinin tamamının ödenmesi gibi konular bizim önceliğimizdir” diyen Tanrıverdi, şunları söyledi:

“100 nüfuslu bir mahalle ile 30 bin nüfuslu mahallenin muhtarlarının ihtiyaçları aynı değildir. Bunları dikkate alıyoruz. 52 bine yakın muhtarımızın örgütlü olduğu 300 civarında muhtar derneği var. Bu temsilde güçlük yaşanmasına neden oluyor. Kamu kurumları hangisini dikkate alacağını bilemiyor. Temsilde yaşanan sorunların aşılması, parçalı yapının bütünleşmesi ve bu sayının azaltılması muhtarlarımızın yararına olacaktır.”(aa)


  http://www.radikal.com.tr/106969210696925

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  muhtar mı muhbir mi - AENCÜ

  Medyayı, liberalleri, imamları, emniyet teşkilatını yanınıza aldınız, muhtarları da aldınız mı işiniz tamdır, daya sırtını sağlam duvara :))

  teşkilata daha da fazla kayırma - just12

  Nüfusa göre maaş alacaklarına göre, zaten olmayan aile planlamasının iyice yok edilmesine daha da çok ön ayak olacaklar. Bunu tecavüzcüsüyle evlenen kadınlar yoluyla da destekleyebilirler, iyi olur, bir taşla iki kuş. Otuz gün tatil: muhtar lobi iyi çalışmış. Zaten yandaş olmayan devletten ihale falan alamıyordu, şimdi yerelde de böyle olacak. Buna göre, bakalım önümüzdeki yerel seçimlerde kaç yaralama adam öldürme darp vs. olacak?

  Sadece - gokkurt

  "adı kaldı yadigar" sosyal devlete gidişimiz daha da hızlanacak herhalde. Eğer muhtarlar "MİMAR, MÜHENDİS İSTİHDAM EDEBİLECEKLER"se, benim bu AKP zamanından anladığım, Tarım ve Köy İşleri'nin taşra teşkilatı kaldırılacak. Medyamızda çıkan diğer bir haberde İngiltere'de benzine çok vergi alan ülkelerde birinci olduğumuz yönündeydi (%66.8). Peki de biz bu kadar (dolaylı) vergiyi niye ödüyoruz ? (ilişim - http://dunya.milliyet.com.tr/-vergide-bizi-gecen-tek-ulke-turkiye-/dunya/dunyadetay/16.11.2011/1463232/default.htm)

  Bu kanunun iptali için ilk ben dilekçe veririm - generalduncan

  Herkese 14 günden başlayan izin hakkı olan ama 1 haftası bile zor uygulanan bir ülkede muhtar görevindekilere 30 gün izin hakkı tanınması abestir, saçmalıktır. Muhtarın işi ne ki bu kadar izni hakediyor? Bütün gün yatıp arada sırada 486 dx2-66 bir bilgisayarın tuşlarına basan, dot matrix yazıcıdan kenarı perforasyonlu kağıda çıktı alan insanlara neden bu kadar değer veriliyor anlamıyorum. Her ilçede Nüfus müdürlüğü diye bir kurum varken, MERNİS hayata geçmiş iken bu devirde muhtar ne işe yarar? Nüfus kağıdımı kaybedince gittiğim muhtar kayıp yazısı vermek için benden başka bir kimlik istemişti. Yok deyince de annemi çağırmak zorunda bırakmıştı. Nüfus cüzdanına, nüfus müdürlüğüne bile ihtiyaç olmayan bir dünyada bürokrasiye duyulan bu özlem bitsin artık! Vatandaşına seçim günü haricinde güvenmeyen bir devlet anlayışı yıkılmalı artık!

  Seçim - surrealist_tr

  Muhtarını seçen köy veya mahalle halkı,kaymakamını ve valisini seçemiyor.Belediye başkanını seçiyor fakat oda her yaptığı işten valiye sorumlu.