88 yıldır hep hedefleri var

Osmaniye'deki Karatepe Köyü'nde 58 yıldır kazı yapan Prof. Dr. Halet Çambel, köylülerin de kaderini değiştirmiş.

ADANA - Osmaniye'nin Kadirli ilçesine bağlı Karatepe Köyü yakınlarında, Prof. Dr. Halet Çambel başkanlığında tam 58 yıldan beri sürdürülen kazılar, yöre halkının sosyal yaşamını kökünden değiştirdi. Bölge, Türkiye'nin ilk kadın arkeologlarından Halet Çambel ve 64 yıllık eşi Ağa Han Mimarlık Ödülü sahibi Nail Çakırhan'ın ikinci evi...
Kazıların başladığı ilk yıllarda yolu, okulu ve sağlık ocağı olmayan Kadirli'nin geldiği noktanın kendisini sevindirdiğini belirten Çambel şöyle konuştu:
Ruhi Su'dan Âşık Veysel'e...
"Çocukların okulsuz olmasına gönlüm razı olmadı. Bir çardak kurduk, üzerini tenteyle örttük. Köylülerden çocuklarını okula göndermelerini istedik. Tüm kazı ekibi, burada her gün saat 17.00'den sonra ders veriyorduk. Hatta davetimizi kırmayan Selahattin Eyüboğlu da 'çardaktan okul'da çocuklarımıza ders vermişti. Davetimizi kırmayanların arasında Âşık Veysel de var. Buranın halkı hâlâ o günleri sevgiyle anar." Kadirli ve çevresinin müzik zenginliğine dikkat çeken Çambel, bu türkülerin derlenmesi için geliştirdiği projenin de Ruhi Su tarafından uygulandığını belirtti.
İlk yıllarda sağlık ocağı olmayan Karatepe'de köylülerin ciddi sağlık sorunları yaşadıklarını anlatan Prof. Dr. Halet Çambel, eczacı odasından sağladıkları ilaçlarla küçük bir merkez oluşturduklarını ve yöre halkına ilkyardıma yönelik hizmet verdiklerini söyledi.
Çambel, hayat felsefesini ise şöyle anlattı: "Tüm yaşamım boyunca hedefler belirledim ve bu hedefler için mücadele ettim. Bu felsefe beni 88 yıldır ayakta tutuyor. Bölgenin zenginliklerini ortaya çıkarmak için, benimki gibi birçok ömre daha ihtiyaç var. Sağlığım elverdiği sürece burada kalmaya devam edeceğim. Ancak benden sonrası için endişelerim var. Ne yazık ki bin bir güçlükle ortaya çıkardığımız değerleri korumayı başaramıyoruz. Türkiye'nin yeni felsefesi para oldu. Eskiden yardımlaşma, dayanışma vardı, bunu artık göremiyorum. İnsanların hayata dair amaçları olmalı. Toplum için çalışmalı, mücadele etmeli. Böylece sağlıklı ve mutlu kalabilir."