888 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi

888 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi
888 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi
Kararnameyle yeri değiştirilen isimler arasında, Balyoz Davası hâkim ve savcısı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran savcı, Hrant Dink Davası hakimi ve futbolda şike iddianamesini yazan savcı Mehmet Berk de var. 25 Aralık soruşturmasına takipsizlik veren üç savcı, İrfan Fidan, İsmail Uçar ve Fuzuli Aydoğdu başsavcıvekili oldu.

RADİKAL - Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi'nin 15 Ocak 2015 tarih ve 2015/24-25 sayılı kararnamesiyle, 784'ü adli, 104'ü idari yargı olmak üzere toplam 888 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından, İsmail Uçar, İrfan Fidan ve Fuzuli Aydoğdu İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atandı. Uçar, Fidan ve Aydoğdu, 1 Eylül 2014 tarihinde 25 Aralık soruşturması kapsamında 96 şüpheli hakkında takipsizlik kararı vermişti. Yine aynı savcılar, kamuoyunda "22 Temmuz" operasyonu olarak bilinen, aralarında İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nin eski Müdürü Yurt Atayün ve eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu şüphelilere ilişkin yürütülen soruşturmaya bakıyordu.

ESKİ MİLLETVEKİLİ İŞBAŞARAN'A DAVA AÇMIŞTI

İstanbul Basın Suçları Savcısı Vedat Yiğit de İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne getirildi. Savcı Yiğit, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden hakaret ve tehdit ettiği gerekçesiyle tutuklanan eski AK Parti Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran hakkında “Cumhurbaşkanı'na hakaret" ve "tehdit" suçlarından 1,5 yıl ile 6,5 yıl arasında hapis istemiyle dava açmıştı. Savcı Yiğit, gazeteci Sedef Kabaş'ın Twitter'dan paylaştığı "Bu adamı asla unutmayın, 17 Aralık soruşturmasına takipsizlik kararı veren savcı" mesajına ilişkin yürütülen soruşturmaya da bakıyordu. 

Türkiye güzeli manken Merve Büyüksaraç hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a başbakan olduğu dönemde sosyal paylaşım sitesi Instagram hesabı üzerinden hakaret ettiği iddiasıyla başlatılan soruşturmaya da bakan Savcı Vedat Yiğit, yine bugün Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan hakkında, 14 Ocak'ta köşelerinde Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü yayınladıkları gerekçesiyle res'en soruşturma başlatmıştı.

BALYOZ HAKİMİ'NİN DE GÖREV YERİ DEĞİŞTİ 

Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görev yapan Ömer Diken de Uşak Hakimliği'ne atandı. Ömer Diken, 3 yıl süren ve 365 sanığın yargılandığı Balyoz Davası'nda mahkeme başkanı olarak görev yapmıştı.

KUMPAS İDDİALARINA İLİŞKİN YÜRÜTÜLEN SORUŞTURMAYA BAKIYORDU 

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cumali Karakütük ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne atandı. Karakütük, Odatv Davası'nda kumpas iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmaya bakıyordu.

BAŞSAVCIVEKİLİ, ANADOLU ADLİYESİ'NE BAŞSAVCI OLDU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fehmi Tosun ise İstanbul Anadolu Adliyesi Cumhuriyet Başsavcısı oldu. Yine Basın Suçları Savcısı Hacı Hasan Bölükbaşı, Savcı Önder Yaman ve Savcı Fatih Karakuş da İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliklerine atandı.

PAMİR'İN SAVCISI BAŞSAVCIVEKİLİ OLDU

Sarıyer Zekeriyaköy'de kaybolduktan 30 saat sonra komşu evin havuzunda ölü bulunan 3,5 yaşındaki Pamir Dikdik'in annesi Süverce Dikdik ile babası Serdar Dikdik hakkında "Taksirle ölüme neden olma" suçundan 6'şar yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açan savcı Levent Çağıl da İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne getirildi.

KARABABA MERSİN HAKİMLİĞİ'NE ATANDI

Küçükçekmece Hakimi Mehmet Karababa ise Mersin Hakimliği'na atandı. İstanbul 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi üye hâkimi olarak görev yaptığı dönemde Mehmet Karababa, gazeteci Ahmet Şık'ın "İmamın Ordusu" isimli kitabının taslağına el koyma kararı vermişti.

HAKAN FİDAN'I İFADEYE ÇAĞIRAN SAVCI ERZURUM'A ATANDI

KCK soruşturması kapsamında 7 Şubat 2012'de MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu 5 MİT mensubunu ifadeye çağıran dönemin Özel Yetkili Savcısı Sadrettin Sarıkaya da Erzurum Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. Sarıkaya, Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasının ardından Anadolu Adliyesi'nde duruşma savcısı olarak görev yapıyordu.

DİNK DAVASI HAKİMİ URFA'YA ATANDI

Dink Davası'na bakan hakim Rüstem Eryılmaz da Şanlıurfa Hakimliği'ne atandı. Eryılmaz, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görev yapıyordu.

ŞİKE İDDİANAMESİ'Nİ YAZAN SAVCI BALIKESİR'E ATANDI

Balyoz Savcısı Ali Haydar Kırşehir'e, futbolda şike iddianamesini yazan savcı Mehmet Berk Balıkesir'e, Oda TV davasının hâkimi Hikmet Şen ise Van'a atandı.


  http://www.radikal.com.tr/127330512733057

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Milletimize hayırlı uğurlu olsun... - user914580

  Polislerden sonme MEB, sonra çeşitli bakanlıklar derken HSYK'nın da değişmesiyle sıra hakim ve savcılara geldi. En son milleti soptan sürgün ederler ve ülkede rahat rahat yaşarlar...!

  TERFI - mismail

  İrfan Fidan, İsmail Uçar ve Fuzuli Aydoğdu isimli uc savci demek ki mesleklerinde basari gostermisler ki (dondurma) Bassavci Vekili olmaya hak kazanmislar.

  beklenmeyen durum mu!! - kurdolog

  yasama(recep) yurutme(tayyip) yargi(erdogan)

  asfd - user788441

  bu nedemek biliyormusnuz 2 şey demek 1-)adaletin güvenlicek bir tarafı yok şikeli 2-) Hükümet birşeylerin üstünü örtmeye çalışıyor etek altından sopa gösteriyor kral benim diyor

  12 EYLÜL CUNTASI BİLE ADLİYE İLE BU KADAR OYNAMAMIŞTI! - user564606

  Otuz beş yıl önce askeri darbeciler bile adalet sistemine bu kadar müdahale etmemişti. Buna rağmen şu an düştükleri durum içler acısı. Cuntacıların silah arkadaşları onları ancak otuz yıl koruyabildi ve yargılanmalarını engelledi. Adliye ile oynamaya hevesli sivil siyasiler bu durumdan ibret almalı. Onların durumu cuntacılardan çok daha vahim olabilir. Çünkü düşene ilk tekmeyi yardakçı şakşakçı takımı vurur hatta suçluları adalete onlar ihbar eder.

  Yargıtay başkanı ne kadar da hakliymis - user933340

  Adalet bakanı kaçmakta haklıymış kaçtığı kadar var yani "hakim ve savcıların yerleri 2-3 defa değiştirilince işlerini yani adaleti yerine getirmeleri çok zor hepsinde bir tedirginlik...

  cadı avı - user963288

  istemedikleri hakim ve savcıları göndermişler