'9 bin YTL maaşı beğenmiyorlar'

Doktor sayısında Avrupa sonuncusu olduğumuzu belirten Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yeni tıp fakültelerinin açılmasını istedi. TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki Sağlık Bakanlığı bütçesinin...

ANKARA - Doktor sayısında Avrupa sonuncusu olduğumuzu belirten Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yeni tıp fakültelerinin açılmasını istedi. TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki Sağlık Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde bilgi veren bakan Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa bölgesinde yer alan ve aralarında Balkanlar ve Orta Asya ülkelerinin de bulunduğu 52 ülke içerisinde, 100 bin nüfusa düşen hekim sıralamasında Türkiye'nin 'en son sırada' yer aldığını söyledi. Türkiye'de 100 bin kişiye 140 doktor düşüyor.
Yetersiz sayıdaki hekimlerin de ağırlıklı olarak büyük şehirlerde çalışmak istediklerini belirten Akdağ, az gelişmiş bölgelerde 7-9 bin YTL'lik maaşlara karşın hekim istihdamının mümkün olamadığını söyledi. Akdağ, doktor açığının kapatılabilmesi için tıp fakültelerinin sayısının artırılması gerektiğini belirtti.
Yurt genelinde yüzde 68 olan aşılı çocuk oranını, yüzde 90'a çıkardıklarını anlatan bakan, aşı harcamalarının 2002'deki 10 milyon YTL seviyeden 2005'te de 50 milyon YTL'ye çıktığını, 2006'da da bu rakamın 100 milyon YTL'yi aşacağını açıkladı.


    http://www.radikal.com.tr/7639057639050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.