9. Cumhurbaşkanı Demirel'in doktoru Sedat Katırcıoğlu hayatını kaybetti

9. Cumhurbaşkanı Demirel'in doktoru Sedat Katırcıoğlu hayatını kaybetti
9. Cumhurbaşkanı Demirel'in doktoru Sedat Katırcıoğlu hayatını kaybetti
Türkiye'de kadavradan ilk kulak nakli yaparak tarihe geçen Prof. Dr. Sedat Katırcıoğlu, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Türkiye'de geçen ay hayatını kaybeden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş gibi birçok siyasetçinin aile doktorluğunu da yapan Katırcıoğlu 85 yaşındaydı.

RADİKAL- Türkiye ’de kadavradan ilk kulak nakli yapan Prof. Dr. Sedat Katırcıoğlu, 85 yaşında hayatını kaybetti. Önemli Kulak Burun Boğaz uzmanlarından Katırcıoğlu, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.Türkiye’de 1972'de, kadavradan canlıya kulak nakli yapan ilk doktor ve "hocaların hocası" olarak bilinen Prof. Dr. Katırcıoğlu, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi eski dekanlarındandı. Hayatı Ali Ekber Ataş tarafından "Bilime Adanmış Bir Yaşam " adıyla kitaplaştırılan Katırcıoğlu'nun cenazesi, 18 Temmuz Cumartesi günü Ataköy 5. Kısım Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlanacak.

TANINMIŞ İSİMLERİN 

Muğla’da, 1930'da dünyaya gelen Prof. Dr. Katırcıoğlu, Cildiye Uzmanı Asuman Katırcıoğlu ile evliydi. Türkiye’nin tınınmış çene cerrahlarından Prof. Dr. Osman Gümrü’nün de kayınpederi olan Katırcıoğlu’nun kızı İffet Gümrü ile oğlu Sami Katırcıoğlu da babaları gibi dallarında önemli hekim olarak hizmet veriyorlar. Katırcıoğlu, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Sabancı ve Koç ailesi gibi pek çok tanınmış simanın ve ailenin de doktorluğunu yapmıştı.