'9' yerine '0' yazılınca milletvekili öldürmekten yargılanan biri oldu

35 yaşındaki Muzaffer Yıldırım'ın adli sicilinde 10 yıl önce karıştığı yaralamalı trafik kazası dışında suç kaydı yoktu. Ya da Yıldırım öyle sanıyordu.

ÇORUM - 35 yaşındaki Muzaffer Yıldırım'ın adli sicilinde 10 yıl önce karıştığı yaralamalı trafik kazası dışında suç kaydı yoktu. Ya da Yıldırım öyle sanıyordu. Yıldırım'ın cezası kayıtlara geçirilirken bir rakam hatası yapıldı. Kayıtlara göre Yıldırım, TBMM üyesi birini öldürmekten idamla yargılanmış gibi görünüyor.
Çorum'da muhasebecilik yapan Muzaffer Yıldırım, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği'ne (TÜRMOB) göndermek üzere adli sicil belgesi almak için Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu. Belgesini alan Muzaffer Yıldırım, adli sicil kaydında sabıkasıyla ilgili yazan maddenin içereğini araştırdı. Yıldırım, 10 yıl önce Çorum'dan Samsun'a giderken kendi otomobiliyle geçirdiği yaralamalı trafik kazasından sonra Samsun 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmıştı. Eski Türk Ceza Kanunu'nun 459/2 maddesine göre para cezası almıştı. Ancak kayıtlara göre durum böyle değildi.
Yanlışlığı düzeltmeye çalışıyor
Yıldırım, eski TCK 450/2'ye göre yargılanmıştı. Bu madde şöyleydi: "Öldürmek fiili Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinden biri aleyhine veya üyelik sıfatı sona ermiş olsa bile bu görevinden dolayı işlenmiş olursa, fail, idam cezasına mahkûm edilir."
Yıldırum bunun üzerine yanlışlığı düzeltmek için Ankara Adli Sicil Genel Müdürlüğü'ne başvurdu. Psikolojisinin bozulduğunu belirten Yıldırım, şunları söyledi: "Sicil belgemde sanki milletvekili öldürmüşüm gibi idamla yargılanmış olduğumu öğrenince ne yapacağımı şaşırdım. Sicilime geçen yanlışlığın düzeltilmesi için Samsun'dan mahkeme kararı örneği çıkarttım. Ankara Adli Sicil Genel Müdürlüğü'ne başvurdum. İnsanın hayatında kaç kere adli sicil belgesine ihtiyacı olur ki, ya ben görmeseydim. Çok daha uzun yıllar sonra bu durum ortaya çıksaydı ne olurdu. Şimdi yanlışlığın düzeltilmesini bekliyorum."