90 çalışana para trafiği soruldu

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) kopya iddiasıyla ilgili sürdürülen soruşturmada üç yıl aradan sonra 143 şüpheli ifadeye çağrıldı. İfade işlemi Ankara Emniyeti’nde yapıldı. Aralarında ÖSYM’de uzman, şef olarak görev yaptığı belirlenen 90 kişiye banka hesaplarındaki ‘şüpheli’ para trafiği soruldu.
10 ve 11 Temmuz 2010’da yapılan KPSS Eğitim Bilimleri Testi’nde daha önce görülmemiş şekilde 350 adayın 120 sorununun tümünü yanıtladığı belirlenmişti. Bu durum nedeniyle sınavda kopya çekildiği iddiası güçlenmiş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında savcılık, ÖSYM ile sınav sorularının basıldığı METEKSAN firmasında aramalar yaparken çok sayıda bilgisayarın imajlarına el konulmuştu. Soruşturma kapsamında ÖSYM çalışanlarının malvarlıkları ve banka hesapları mercek altına alınırken, bazı çalışanların hesaplarında yüklü miktarda para giriş-çıkışı olduğunun belirlenmesi üzerine soruşturma derinleştirilerek 2005 ile 2010 yılları arasındaki sınavlar incelenmeye alınmıştı.

Uyuyan soruşturma

Yaklaşık üç yıldır süren ve ‘uyuyan soruşturma’ olarak nitelendirilen soruşturmada önceki günden itibaren önemli gelişmeler yaşandı. Savcı Şadan Sakınan’ın talimatıyla 143 kişi emniyete çağrıldı. Bu kişilerden bazılarının hesaplarında 50 bin TL ile 1.5 milyon TL arasında para giriş-çıkışı olduğu belirlendi. Şüpheliler ifadelerinde, söz konusu paraların sınavlarda gözetmen olarak görev yapacak kişilere ödenecek para olduğunu ve bu nedenle hesaplarına yatırıldığını öne sürdü. Şüphelilerden 53 kişinin de mail trafiğinde hareketliliğin belirlenmesi nedeniyle soruşturma kapsamına alındığı öğrenildi. Bu kişilere de mail trafiğindeki hareketliliğe ilişkin sorular yöneltildiği kaydedildi.
Soruşturmada ilk gözaltına alınan Isparta’da çobanlık yapan öğretmen adayı Baki Saçı olmuştu. Saçı ifadesinde soruların kendisine Berat Koşucu adlı arkadaşı tarafından “Sana bir hediyem var” denilerek e-posta üzerinden gönderildiğini söylemişti.