900'lü hat mağdurlarına indirim

Telefon hatlarını abonenin bilgisi ve rızası dışında 900'lü hatlara açan Türk Telekom'u kusurlu bulan Yargıtay, bu hatların aranmasından kaynaklanan ücretlerde belirli oranda indirim yapılmasına hükmetti.

ANKARA - Telefon hatlarını abonenin bilgisi ve rızası dışında 900'lü hatlara açan Türk Telekom'u kusurlu bulan Yargıtay, bu hatların aranmasından kaynaklanan ücretlerde belirli oranda indirim yapılmasına hükmetti.
Bir Türk Telekom abonesine, 2001'de 4 bin 636 TL'lik telefon faturası geldi. Telekom, faturayı ödemeyen aboneye, faiz borcuyla birlikte 10 bin 512 TL'lik icra takibi başlattı. Telekom abonesi, bu kadar görüşme yapmasının mümkün olmadığı gerekçesiyle yerel mahkemeye dava açtı. Türk Telekom faturanın 900'lü hatlar arandığı için yüksek olduğunu savundu. Yerel mahkeme, davanın reddine karar verdi.
Temyiz istemini görüşen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, imzalanan sözleşme metninde, telefonun hangi hatlara açılmasına ilişkin aboneye seçme hakkı tanınmadığını tespit etti. Yerel mahkemenin ret kararını bozan Yargıtay, davalı idarenin yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmediğini belirtti ve zarar arttığı için kusurlu buldu. Mahkeme, 900'lü hatların aranmasından dolayı tahakkuk eden miktardan indirim yapılması gerek-tiğine hükmetti.