92 can için dört yıl hapis

Kendiliğinden çöken Zümrüt Apartmanı'yla ilgili davada karar çıktı. Tek tutuklu sanık, fenni mesul Ali Vedat Kaya, beş yıl hapse çarptırıldı, ama cezaevinde kaldığı süre dikkate alınarak tahliye edildi.

KONYA - Kendiliğinden çöken Zümrüt Apartmanı'yla ilgili davada karar çıktı. Tek tutuklu sanık, fenni mesul Ali Vedat Kaya, beş yıl hapse çarptırıldı, ama cezaevinde kaldığı süre dikkate alınarak tahliye edildi. Proje sorumlusu iki, taşeron dört yıl hapis cezası aldı. Selçuklu Belediyesi İmar Müdürü, mimar ve inşaat teknisyenine verilen birer yıl hapis cezası ertelendi.
Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, her iki taraf da bilirkişi raporuna itiraz etti. Fenni mesul Kaya'nın avukatları apartmanın yıkılmasında en büyük etkenin alttaki mağazada kolon kesilmesi olduğunu, bunun bilirkişi raporuna yansımadığını iddia etti. Yeni rapor talebini reddeden mahkeme başkanı Celal Karakurt TCK 383/2 gereğince 'dikkatsizlik ve tedbirsizlikle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına sebebiyet vermek'ten Kaya'yı beş yıl hapis ve 440 YTL para cezasına mahkûm etti. Cezaevinde kaldığı 20 ay hesaplanan Kaya, İnfaz Yasası'na göre tahliye edildi.
Herkese 440 YTL para cezası
Tutuksuz yargılanan taşeron İsmail Hakkı Canlıer dört yıl, proje sorumlusu Halil İbrahim Elliiki iki yıl, Selçuklu Belediyesi İmar Müdürü Hüseyin Çopur, mimar Maide Özdemir ve inşaat teknisyeni Zeynel Ünal ise birer yıl hapis ve 440'ar YTL para cezasına çarptırıldı. Üç belediye görevlisinin cezaları, ilk suçları olduğu için tecil edildi. Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen ise, İçişleri Bakanlığı soruşturma izni vermediği için yargılanamadı ve ceza almaktan kurtuldu. Duruşmaları izleyen yaklaşık 20 Zümrützede verilen cezaları az bularak kararı temyiz edeceklerini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7593567593560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.