94 yıl sonra, şafak vakti aynı yerde ölenleri andılar

94 yıl sonra, şafak vakti aynı yerde ölenleri andılar
94 yıl sonra, şafak vakti aynı yerde ölenleri andılar

Geceyi Anzak Koyu?nda uyku tulumları ve battaniyelere sarınarak geçirenler Şafak Ayini?yle uyandı. FOTOĞRAF: TURAN GÜLTEKİN / DHA

94 yıl önce kanla yıkanan Gelibolu dün yine Anzak torunlarını ağırladı. Törenlerde 'cesaret, merhamet ve karşılıklı saygı' vurgusu yapıldı

ÇANAKKALE - Anzak Çıkarması’nın 94’üncü yıldönümü, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda anıldı. Geceyi uyku tulumları içinde geçiren 8 bin Anzak torunu, şafak sökerken Arıburnu önünde ölen dedeleri için dua etti.
8 bin Anzak torununun yanı sıra Yeni Zelanda Genel Valisi Anand Satyanand, Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith, Avustralya Genelkurmay İkinci Başkanı Korgeneral David Hurley’in de katıldığı Şafak Ayini’nde Türkiye’yi Vali Yardımcısı Ali Partal temsil etti. 
Konuşmasında Wellington ve Canberra’daki Atatürk anıtlarına atıfta bulunan Yeni Zelanda Genel Valisi Anand Satyanand “Bugün, burada savaşan ve ölenleri, hem Müttefik kuvvetler hem de Türk askerlerini cesaretleri, yiğitlikleri ve kahramanlıkları nedeniyle onurlandırıyoruz” dedi.
Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith ise 130 binden fazla genç insanın hayatını verdiği toprakların üzerinde olduğunu hatırlatarak  “(Atatürk’ün) Hayatını kaybeden evlatların annelerine hitaben mesajındaki merhamet, bugün iki halk arasındaki sıcaklık, dostluk ve saygının büyüklüğünde görülmektedir. Bu dostluk ve saygı, bu engebeli yarımada üzerinde hayatlarını kaybeden genç askerleri en iyi şekilde onurlandırmaktadır” diye konuştu.
Ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında Anzak annelerine hitaben yazdığı mesaj Türkçe ve İngilizce olarak okundu: “Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; gözyaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”
Anzak kelimesi 25 Nisan 1915’te Gelibolu’ya çıkan Avustralya ve Yeni Zelanda Silahlı Birlikleri’nin (Australian and New Zealand Army Corps) kısaltılması. Çıkarma hem Yeni Zelanda hem de Avustralya’nın ilk büyük askeri harekâtıydı. Gelibolu’da, her iki ülkenin de hemen hemen bütün şehirlerinden askerler hayatını yitirdi. (dha)