94. yılında, Çanakkale Savaşı bir tık ötede...

94. yılında, Çanakkale Savaşı bir tık ötede...
94. yılında, Çanakkale Savaşı bir tık ötede...

Savaşın geçtiği yerler üç boyutlu olarak internette. Genelkurmay ?zafer? afişleri hazırlattı.

ÇANAKKALE / ANKARA - Bugün, Çanakkale Zaferi’nin 94. yıldönümü kutlanırken, Çanakkale Savaşları’nın yapıldığı ve şehitliklerin olduğu Gelibolu Yarımadası, üç boyutlu olarak internete taşındı.
Çanakkale Deniz Zaferi, başta Çanakkale olmak üzere Türkiye genelinde törenlerle kutlanacak. Zaferin 94. yıldönümü dolayısıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yönelik olarak mesaj yayımlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, tarihe altın harflerle yazılan bir zaferin yıldönümünü kutlamanın gururunu ve heyecanını yaşadıklarını belirtirken, “Yüce ulusumuzun gücü, saygınlığı, onuru, huzuru, bağımsızlığı ve istikbali ‘şehit’ kavramında gizlidir” dedi. Şehitleri, ‘ulusun varlığının bekası için can vererek kendilerinden sonra gelen nesillere, yaşam hakkını kazandıran ulu çınarlar’ olarak niteleyen Orgeneral Başbuğ,  “Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve Cumhuriyetimizin temel niteliklerinin muhafazası için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi saygıyla anar, tarihi boyunca ordusuna her zaman destek olan yüce Türk ulusuna şükranlarımı sunarım” dedi. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde de, üzerlerinde, ‘Şehitlerimize minnettarız’, ‘Geriye dönmeyi asla düşünmediler’, ‘Sırtında milletinin onuru, zaman mekân ve sözlerin tükendiği yerde...’ yazılı afişler yayımlandı.
Bu arada 360tr Multi- Medya adlı grup tarafından ‘Yürekten Kaleler Efsanesi: Çanakkale Zaferi’ konseptiyle hazırlanan proje kapsamında, ‘www.360tr.com/gelibolu’ adlı internet sitesinden Gelibolu Yarımadası ve şehitlikler üç boyutlu olarak gezilebilecek. Gelibolu’yu internette bir tık mesafesi kadar yaklaştırdıkları anlatan Proje Yönetmeni İmdat Demir, “Dedesini bu savaşta kaybetmiş birisi olarak projeyi çalışırken şehitlerimizi düşmanın önünde yürekten kaleler gibi siperlere dizilmiş olarak gördüm, hissettim.  Çanakkale’yi görme şansı bulunmayan milyonlarca vatandaşımıza,  sanki oradaymışçasına gezme imkânı sunarak, özellikle genç nesiller üzerine internetin rolünü de kullanarak farkındalık yaratmak istedik” dedi. (Radikal, dha)