95937 nolu yeşil küpenin peşinde

95937 nolu yeşil küpenin peşinde
95937 nolu yeşil küpenin peşinde
Radikal, Marmaracık'taki köpek toplu mezarından çıkarılan talihsiz hayvanlardan birinin kulağındaki küpeden yola çıkarak iz sürdü: İşte yeşil renkli 95937 seri numaralı küpenin hikayesi...
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

Cumartesi günü Tekirdağ'ın Marmaracık Beldesi'nde bir köpek toplu mezarı bulundu. Türkiye 'nin onca "büyük derdi” varken 18 hayvan ölüsü medyanın gündeminde çok fazla yer bulamadı. Ancak Radikal olarak ölü köpeklerden birinin kulağındaki küpeden yola çıkarak iz sürdük ve oldukça ilginç bilgilere ulaştık.

Şimdi sondan başlayarak küpenin izini sürerken neler öğrendik sıralayalım:

Küpe Çorlu Belediyesi'ne ait. Konuyla ilgili olarak Radikal'e bilgi veren Çorlu Belediyesi Hayvan Barınağı Yöneticisi Nedim Testereci, "Küpe bizim. Biz de şoktayız" açıklamasını yaptı. Olay yerinde kendilerinin de inceleme yaptığını belirten Testereci, köpeklerin 5-6 gün önce öldürüldüğü bilgisine ulaştıklarını belirtti.

Fotoğrafta görülen köpeğin Çorlu Belediyesi'ne bağlı Sağlık Mahallesi'ne kayıtlı olduğunu açıklayan Nedim Testereci, "Marmaracık ile Sağlık Mahallesi adeta iç içe geçmiş iki yerleşim. Hayvan bir şekilde oraya geçmiş olabilir." dedi. Ulaş Çöplüğü ve askeri birlikler nedeniyle köpeklerin kolayca besin bulabildiğini ifade eden Testereci, bölgede bu nedenle olması gerekenden daha fazla sokak hayvanı olduğunu da sözlerine ekledi.

Bugüne dek Çorlu civarında hiç böyle bir olay yaşanmadığını da savunan Testereci, "yeşil küpe olması bizim tarafımızdan rehabilite edilmiş anlamına gelir. Sonra da sahaya bırakılmıştır. Buraya karışması enteresan bir durum" diye konuştu.

KÖPEKLERİ BULMAK MÜMKÜN DEĞİL
Öte yandan 95937 seri numaralı yeşil küpenin izini sürerken pek de hoş olmayan bir gerçekle karşı karşıya kaldık. Küpenin izini bulmak için önce Tekirdağ Tarim İl Müdürlüğü'nü aradık. Kendilerinde herhangi bir kayıt bulunmadığını belirten yetkililer, bizi Tekirdağ Belediyesi'ne yönlendirdi. Tekirdağ Belediyesi yetkilileri ise il bazında hangi sokak hayvanını kimin ne zaman küpelediği gibi toplu bir envanterin kendilerinde de bulunmadığını belirtti. Bir belediye yetkilisi durumu anlatırken "bu tüm ülkenin sorunu. Bazen il veya ilçe değiştirmiş köpekler oluyor. Biz bir sorun yaşadığımızda bu hayvanın izini süremiyoruz. Hangi belediyeden küpelendiğini bulamıyoruz. Çünkü bu bilgiler bir merkezde toplanmıyor." ifadesini kullandı. Yetkili bize öneri olarak da Tekirdağ'daki ilçe belediyelerini tek tek arayarak sonuca ulaşabileceğimizi söyledi.

Bereket versin ilk hakkımız olan Çorlu'da 95937 numaralı yeşil küpenin izini bulduk. Üstelik hayvanın aşılarının yapılmış olduğunu, parazitlerden kurtarılmış halde sokağa salındığını da öğrendik.

Ancak bu bilgilerin en azından 95937 kulak küpeli zavallı köpek için bir yararı yok. çünkü hatırlatmak gerekirse 95937 yeşil kulak küpeli köpek, kendisi gibi talihsiz 17 arkadaşıyla birlikte halen bir toplu mezarda yatıyor.