97 STK'dan iktidara destek bildirisi

97 STK'dan iktidara destek bildirisi
97 STK'dan iktidara destek bildirisi
Türkiye'nin önde gelen 97 dini cemaat, vakıf ve dernekleri dershane gündemiyle başlayan tartışmalara, AKP'ye destek veren bir basın ilanıyla katıldı. Taraf gazetesinden Mehmet Baransu ise ilanın Yalçın Akdoğan tarafından yazıldığını ve STK'lara zorla dayatıldığını iddia etti.

Türkiye 'nin en önemli Sivil Toplum Kuruluşları (STK), dershane gündemiyle başlayan tartışmalara “11 yıllık AK Parti iktidarına haksızlık yapıldığını” vurgulayan bir basın ilanıyla katıldı.

Anadolu Platformu adı altında birçok dini cemaat, vakıf ve derneğin imza koyduğu bildiride, bir grubun kaygı ve menfaatlerinin demokrasi mücadelesinin önüne geçmemesi istendi. 28 Şubat süreci işaret edilerek 'Bin Yıl Sürecek Denmişti…' başlığının atıldığı bildiride şu ifadelere yer verildi:

'Milleti için başarıyla hak mücadelesi verenlere karşı haksızlık yapılmamalı, yeni vesayetler tesis edilmemeli; Şahsi, zümrevi kaygılar ve menfaatler milletin ülkenin ve demokrasi mücadelesinin önüne geçilmemelidir.'

STK'LARDAN TAM DESTEK
İlana destek veren 97 Sivil Toplum Kuruluşu'nun arasında; İsmailağa Cemaati, Menzil Cemaati, Erenköy Cemaati, Akabe Vakfı, Hüdayi Vakfı, Safa Vakfı, Sami Efendi Vakfı ve Barla Platformu gibi referans kuruluşların yanı sıra İHH, Yardımeli, Verenel, Türkiye Beyazay Derneği, Deniz Feneri gibi yardım kuruluşları da yer aldı.

MÜSİAD, ASKON, TÜMSİAD gibi sanayici ve işadamları dernekleriyle birlikte, Bilim ve Sanat Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Türkiye Yazarlar Birliği, ÖNDER, Ensar Vakfı ile Akademi gibi eğitim kurumlarının da logosu bildiride yer aldı.

BARANSU’DAN İLGİNÇ İDDİA: ZORLA İMZALADILAR
2004 yılındaki MGK’da Gülen cemaatini zayıflatmaya yönelik kararlar alındığı ve hükümetin de bu kararları imzaladığı haberiyle dershane tartışmalarına yeni bir boyut katan Taraf gazetesinden Mehmet Baransu ise ilanla ilgili ilginç bazı iddialarda bulundu. İlanın Başbakan’ın siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan tarafından kaleme alındığını iddia eden Baransu, twitter’dan çok çarpıcı açıklamalar yaptı. İşte Baransu’nun iddiaları:

MGK'da imzası olan Erdoğan, şimdi de talimatla (emir de diyebilirsiniz) pekçok STK, Vakıf, cemaat, ve derneğe başka türlü imza dayatıyor. İlk okuyuşta Yalçın Akdoğan tarafndan kaleme alındığı hemen anlaşılan bir metin hazırlanmış.

Erdoğan'ın has adamlarından Hasan Doğan, Mustafa Varank, bir sürü vakıf, dernek, cemaatle temasa geçip, bu metnin altına amblemlerini konması için ikna etmiş. Erdoğan'ın isme ve gücü kullanılarak, kimine gönül koyarak, kimi itilerek, kimi zorlanarak bu metnin altına amblemleri koydurulmuş.

Bu metin gazetelerde tam sayfa ilan olarak yayımlanacak. Ve Turkuaz medyaya çalışan bir ajans üzerinden de finansmanı sağlanacak. Milli İrade Platformu diye de bir de platform icat edilmiş bu iş için. Tamamen Erdoğan'ın masasında pişirilen, zorlanan ve Varank-Doğan ikilisi üzerinden realize edilen bir metin.

Böyle ilan komikliklerine, muhafazakar kesimin üzerine hükümet baskısı kurarak imzacı pozisyonuna düşürmeye vs. hiç gerek yok. İçten bir pişmanlık ve samimi bir özür yeterdi sevgili Hükümet. Yalçın Akdoğan'ın emeğine de yazık. Hasan Doğan ve Mustafa Varankın koştur koştur kapı kapı dolaşmasına da.


  http://www.radikal.com.tr/1164616116461610

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zorla imzalatıldığı ispat edildi. - user395470

  Kasetler çıktı. Zorla imzalatılmış.

  Destek... - yorumcu-okuyucu

  Destek veren STK'lar arasinda Deniz Feneri dernegi de var mi acaba, cok merak ettim :)

  bizde yedik! - asu555@kahkaha.com

  cemaatlere bağışların önünü kesme iması olmuşmudur acaba?

  Magdur Edebiyatı - Dalmazar

  Akp Diyarbakır da olanlardan sonra danışıklı dövüşle gündem değiştirme ve magdur edebiyatı yapma çabasındadır. O MGK kararında alakası olmayan insanlar bugun hapislerde suçsuz yere yatmaktadırlar. Yeter artık bu magdur edebiyatı. Gündem değişitirme oyununa gelmeyelim.

  En Önemli STK'lar?.. - mustafakutsuz

  Yanlış mı okudum, yoksa Radikal Türkiye'nin en önemli STK'ları arasında tamamen antidemokratik, militer ve şeriatçı örgütlenmeler olan İsmailağa Cemaati, Menzil Cemaati, Erenköy Cemaati'ni; Türkiye'yi orta doğu bataklığına sürükleyen İHH'yı; enternasyonel bir dolandırıcılık organizasyonu olduğu Alman mahkemelerinde ispatlanan ancak Türkiye'dekki bağlantılarının derinliği sayesinde kayırılan Deniz Feneri'ni mi sayıdı?..

  En azindan - siradanbirisi

  dalkavukcu sirketler vakiflar kendilerini tanitmislar. ilanda isimleri gecenlere parami vermem.

  buster - buster

  Bu artık AKP'nin son çırpınışları.Ne başbakanın ne de etrafındakilerin söyledikleri artık inandırıcı gelmiyor.Her gün her dakika aynı lafları işitmekten gına geldi.Zira söyleyecek lafları da kalmadı.