99 yaşındaki Muazzez İlmiye Çığ'a anlamlı ödül

99 yaşındaki Muazzez İlmiye Çığ'a anlamlı ödül
99 yaşındaki Muazzez İlmiye Çığ'a anlamlı ödül
Yaşlılık Platformu ve Yaşlılık Konseyi Derneği (TÜRYAK) tarafından verilen '2013 Yılı Örnek Kıdemli Vatandaş' ödül töreninde, bu yıl ödül alanlar arasında 99 yaşındaki dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ da yer aldı.

Türkiye 'de 10'uncu kuruluş yıldönümünü kutlayan yaşlılık konusunun önemli kuruluşlarından TÜRYAK Yaşlılık Konseyi Derneği'nin, merkezi Toronto Kanada'da bulunan ve dünyanın yaşlılık ve yaşlanma konusundaki en büyük uluslararası kuruluşu olan İFA İnternational Federation on Ageing' ile ortaklaşa düzenledikleri 'Nesiller arası dayanışma' ana temalı Uluslararası İstanbul Yaşlılık Girişimi Kongresi, WOW Otel Kongre Merkezi'nde dün başladı. Kongrenin bugün gerçekleştirilen açılış törenine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, İslam Konferansı Genel Sekreteri Prof Ekmelettin İhsanoğlu, Libya eski Cumhurbaşkanı Dr. Mohamed Youssef Al Migariaf, Moldova eski Cumhurbaşkanı Petru Luchinschi, Nijer Nufüs, Kadın ve Çocuk Bakanı Dr. Maikibi Kadidiatou Dan Dobi, Oman Sultanlığı Sosyal İşler Bakanı Mohammed Said Saif Al- Kalbani ile aralarında Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve Dünya Sağlık Teşkilatı temsilcileri ile yaklaşık 49 ülkeden uzmanlar katıldı.

"YAŞLILARIN TECRÜBELERİNDEN YARARLANABİLİRİZ"

Yarın sona erecek kongrenin açılışında konuşan İslam Konferansı Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu, "Yaşlılar ihmal edilecek ayrımcılığa maruz kalacak grup olarak düşünülmemelidir. Aslında ekonomik olarak da aktif sayılabilirler. Farklı sektörlerde çalışan yaşlıların tecrübelerinden yararlanabiliriz. İslam İşbirliği Teşkilatı son 10 yılda sosyal politika alanında önemli bir yol kat etti. İslam toplumlarında gelneksel aile yapısının yaşlılara yönelik sosyal politikanın gelişmesinde önemli katkıları vardır. Aile değerlerine ve yaşlılara saygı bütün dünya toplumlarının kabul ettiği değerdir" dedi.

"İSTİYORUZ Kİ HERKESİN EVİ KENDİ HUZUREVİ OLSUN"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin yaptığı konuşmada, yaşlıların "Nasıl mutlu olursunuz?" sorusuna verdikleri cevabın "Ailemin yanında daha mutlu olurum" şeklinde olduğunu ve ulaştıkları bu sonuca göre politika belirlediklerini söyledi. Şahin, "2007 yılında verdiğimiz bir kararla aile yanında destek projesini çok önemsedik ve bu gün 400 bin kişiye asgari ücret tutarında mali destek veriyoruz. Ve bunun 140 bini yaşlı ve bakıma muhtaç. İstiyoruz ki herkesin evi kendi huzurevi olsun. Aile yanında yaşlı politikası uyguladığımız zaman, ekonomik olarak verdiğimiz desteğin, onların mutluluğunu ve yaşam kalitesini yükseltmeye başladığını görüyoruz" dedi.

"ÖZEL HUZUREVLERİNDEN HİZMET SATIN ALMAK İÇİN ÇALIŞMA YAPIYORUZ"

2014 planlamalarına ilişkin verdikleri son kararı da açıklayan Bakan Şahin, "Özel huzurevlerinden hizmet satın almak için çalışmalarımızı başlatıyoruz. Özel huzurevleri ile beraber denetim takip sistemini oluşturacağız. Bizden hizmet bekleyen hiçbir yaşlımızın olmamasını çok önemsiyoruz" dedi. Ayrıca huzurevlerindeki koğuş sistemlerinden daha mikro ve ihtisaslaşmış alanlara geçmek istediklerini belirten Bakan Şahin, 2023 planlarına göre her grup yaşlı için ayrı fiziki altyapı ve rehabilitasyon sistemi hedeflediklerini söyledi. Bakan Şahin şu anda 164 yaşlıyı apartmanlarda açtıkları yaşlı yaşam merkezlerinde ağırladıklarını ve bu yaşam merkezleri sayılarını hızlı bir şekilde arttırmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi. Bakan Şahin konuşmasının ardından protokolü selamlayarak salondan ayrıldı.

Yapılan konuşmaların ardından Kongre Genel Kurulu tarafından seçilen bu yılki "Örnek Kıdemli Vatandaş" ödülleri takdim edildi. Ödül alan isimler arasında 99 yaşındaki Dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, Borusan Holding'in kurucusu merhum iş adamı Asım Kocabıyık, Şarık Tara, Güllü Akdemir, Gülgen Dural, İbrahim Bodur, İdris Yamantürk, Kamil Çetin Oraler, Kazım Ergun, Talat Halman, Yüksel Erimtan'a ödülleri TÜRYAK Yönetim Kurulu üyeleri tarafından verildi. Ayrıca "Yaşlı dostu kentler ve yaratıcılık" dalında yapılan, 27 ülkeden birçok kurum ve kuruluşun katıldığı yarışmadı Uluslar arası jüri tarafından seçiler kuruluşlara ödülleri verildi.